Belgiska firma Epco jest jedną z trzech na świecie zajmującą się produkcją paneli do bram garażowych. Od przyszłego roku będzie to robić też w Bytomiu. Miasto właśnie sprzedało jej ponad 2 ha terenu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej za ponad 2 mln zł.

Powiedzenie, że Bytom sprzedał tereny pierwszemu inwestorowi, jest jednak trochę na wyrost. W grudniu 2016 roku teren w bytomskiej strefie KSSE zakupiło konsorcjum Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji. Konsorcjum chce tam wybudować halę, którą potem będzie wynajmować podmiotom gospodarczym.

Nie to jednak stanowi dla miasta sukces, a podpisanie umowy na zakup 2,3 ha terenu z belgijską firmą Epco zajmującą się produkcją paneli do bram garażowych.

- Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ przez dwa lata włożyliśmy duże środki pod przygotowanie terenów pod potencjalnych inwestorów. Myślę, że teraz kolejni inwestorzy zainteresują się naszymi terenami i wkrótce będą one zagospodarowane - mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

O zainwestowaniu w tereny leżące na terenie Bytomia zdecydowało atrakcyjne położenie (bliskość autostrady A1), bardzo dobre grunty oraz otwartość na współpracę gminy Bytom. - Autostrada ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ naszym rynkiem zbytu będzie wschodnia Europa oraz Skandynawia - mówi Tomasz Głowacki, przedstawiciel firmy Epco na Polskę.

Zobacz galerię

Korzyścią dla miasta natomiast maja być podatki, jakie firma zostawi, oraz praca, bo też specjalistów Epco szuka właśnie w Bytomiu. - Właśnie zaczynamy wybór, a nowi pracownicy pojadą do Belgii, gdzie zostaną przeszkoleni - zapewnia Głowacki.

Miejsc pracy za wiele jednak nie będzie. Jak zaznacza Głowacki, ma to być najnowocześniejsza fabryka w Europie, a co za tym idzie, firma stawia przede wszystkim na technologię. Stąd... - Na początku zatrudnimy kilkanaście osób, a docelowo będzie tam około 30 pracowników. W dzisiejszych czasach stoimi przed wyborem - albo technologia, albo miejsca pracy, stąd zatrudnimy może mniejszą liczbę osób, ale za to bardzo dobrze wykwalifikowanych - tłumaczy dodając, że praca w Epco ma być pracą na lata. - Tym bardziej, że Epco ma tradycję rodzinną więc, pracują w niej całe pokolenia.

Budowa hali ma ruszyć za kilka tygodni. Oficjalne otwarcie nastąpi w pierwszym kwartale 2018 roku. Łączna wartość całej inwestycji (wraz z zakupem terenów) to 9 mln euro, czyli 36 mln zł.