Ceny masła w ostatnich tygodniach poszybowały w górę. W porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca, w niektórych miejscach nawet dwukrotnie. Możliwe jednak, że z podwyżkami już koniec. Ceny masła w końcu mają się ustabilizować, ale czy spadną?

CENY MASŁA: Lipiec 2017 To już koniec podwyżek?

- Do ustabilizowania się sytuacji na rynku masła trzeba jeszcze czasu, ale są pierwsze sygnały wskazujące na to, że zbliża się kres drożyzny. Ceny zbytu przestały rosnąć i jeśli ta tendencja się utrzyma, jest szansa że dotrze ona także na sklepowe półki - komentuje Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

Z informacji Agencji Rynku Rolnego wynika, że początek lipca przyniósł zahamowanie tendencji wzrostowej na rynku masła.

- Krajowe ceny zbytu trzymają się w okolicach 21 zł za kilogram, ale w pierwszym tygodniu lipca przestały iść w górę. Na razie zbyt wcześnie, by przesądzać czy to zwiastun definitywnego końca maślanej drożyzny, ale z pewnością jest na to nadzieja, przynajmniej patrząc z perspektywy lokalnej - dodaje.

CENY MASŁA: SKĄD PODWYŻKI?
Sytuację komentował dla nas parę dni temu Roman Wieczorkiewicz z portalu portalspozywczy.pl. Tak duże podwyżki cen masła tłumaczył wtedy ogólną tendencją drożenia produktów mleczarskich w całej Europie ze względu na popyt.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Masło podrożało. Dlaczego? CENY, PROGNOZY

- U największych europejskich producentów masła w ostatnim czasie tendencje są bardzo rozbieżne. W Niemczech ceny zbytu wyraźnie się obniżyły, z kolei we Francji zanotowały dynamiczny skok z około 5 do 5,8 euro za kilogram, czyli o 16 proc. tylko w ciągu pierwszego tygodnia lipca. Od maja do końca czerwca ceny masła w portach Europy Zachodniej wzrosły z 5000 do 6500 dolarów za tonę, czyli o 30 proc. Silna wzrostowa tendencja trwa od ponad roku. W tym czasie masło w największych krajach europejskich zdrożało o 80-100 procent. To oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla polskich firm, które są zarówno jego eksporterami, jak i importerami, a co za tym idzie odbija się to u nas, na naszych cenach krajowych - mówi o całej sytuacji Przasnyski.

CENY MASŁA: ILE KOSZTUJE MASŁO?
Czy możemy spodziewać się obniżek? Przypominamy, że według Wieczorkiewicza nie szybciej niż za 3-5 miesięcy. Obecnie w Tesco za 200-gramową kostkę masła zapłacimy od 5,49 zł do 7,59 zł w zależności od producenta; w Auchanie od 4,98 zł do 8,78 zł, w Carrefourze od 4,99zł do 7,79zł, zaś w Biedronce za Masło Ekstra 5,99 zł. Ceny wszędzie kształtują się podobnie i są wyraźnie wyższe niż jeszcze parę miesięcy wcześniej.

Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach

Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]