Zaprojektowany przez bytomską spółkę Digital Core Design procesor D32PRO jest tegorocznym Laureatem Godła Teraz Polska. Podczas Gali w poniedziałek 29 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie nagrodzono 13 produktów, 9 usług, 3 przedsięwzięcia innowacyjne oraz 3 gminy. Pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy stworzony od podstaw przez DCD otrzymał nagrodę w prestiżowej kategorii Innowacyjność.

Zobacz galerię

Gala była kulminacyjnym wydarzeniem XXVII Edycji Konkursu Teraz Polska. Od przeszło ćwierć wieku Konkurs ten uznawany jest za najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim firmom, które działają z powodzeniem na krajowym oraz przede wszystkim – międzynarodowym rynku.

- Główna nagroda w Konkursie ”Teraz Polska” jest dla naszej firmy dowodem na to, że lata pracy, wysoka specjalizacja i nowoczesne produkty to klucz do sukcesu. Cieszymy się, że pierwszy polski komercyjny procesor 32-bitowy D32PRO spotkał się z uznaniem tak szacownych autorytetów i specjalistów zasiadających w Kapitule Konkursu – podkreśla Jacek Hanke, prezes zarządu Digital Core Design Sp. z o.o. Sp. k. - Wyróżnienie naszego procesora w Kategorii Innowacje Konkursu „Teraz Polska” jest najważniejszym wyróżnieniem przyznanym produktowi Digital Core Design na przestrzeni dwóch dekad działalności firmy.

Godło „Teraz Polska” przyznane D32PRO jest kolejnym wyróżnieniem przyznanym dla bytomskiego procesora. Pod koniec zeszłego roku układ ten otrzymał tytuł Polskiego Produktu Przyszłości przyznany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Z kolei w kwietniu tego roku prezentowany był na stoisku narodowym podczas największych na świecie targów przemysłowych Hannover Messe. – Prestiżowe wyróżnienie „Teraz Polska” dla D32PRO jest dowodem na to, że innowacyjność tego rozwiązania została doceniona zarówno przez specjalistów z branży IT oraz niezależnych ekspertów zasiadających w Kapitule Konkursu – dodaje Hanke.

D32PRO jest pierwszym polskim komercyjnym procesorem 32-bitowym. Układ ten został zaprojektowany od podstaw przez inżynierów bytomskiej spółki Digital Core Design. Przy jego konstrukcji wykorzystano ponad 20-letnie doświadczenie DCD przy projektowaniu zaawansowanej elektroniki. – Nasz poprzedni produkt, DQ80251 był i jest najszybszym na świecie procesorem przemysłowym z rodziny 8051. Tymczasem D32PRO oferuje jeszcze więcej możliwości – podkreśla Jacek Hanke. Nagrodzony procesor jest rozwiązaniem w pełni skalowalnym, które w zależności od konfiguracji może pracować z maksymalną wydajnością lub minimalnym zużyciem energii. Co więcej, DCD opracowało do niego zestaw kluczowych peryferii (jak np. USB, Ethernet etc) oraz oprogramowanie, które wydatnie zmniejsza czas potrzebny na stworzenie finalnego produktu (time-to-market).

- D32PRO jest też fundamentem naszego najnowszego projektu: CryptOne. Jest to bezwzględnie bezpieczny kryptoprocesor, który będzie można wykorzystać np. w e-dowodach, paszportach biometrycznych, pojazdach autonomicznych i wszędzie tam, gdzie elektronika idzie w parze z bezpieczeństwem – kończy prezes Digital Core Design.

***

Bytomska firma Digital Core Design działa na światowym rynku elektroniki od 1999 roku. Wówczas trójka absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach zdecydowała się na założenie własnej firmy.


- To była potrzeba chwili - mówi Jacek Hanke. - Wtedy na tamte czasy nie było w zasadzie wielu możliwości zatrudnienia. Mogliśmy albo wyjechać za granicę, albo spróbować w Polsce - dodaje.

Zostali i zaryzykowali. Dzięki pasji i ciężkiej pracy osiągnęli sukces. A kluczem do niego okazał się innowacyjny i nowatorski pomysł. Inżynierowie z DCD projektują procesory, które później wykorzystywane są właściwie we wszystkich możliwych urządzeniach dostępnych dziś na rynku. Poczynając od komputerów, myszek do nich, poprzez samochody, samoloty, aparaturę medyczną, a kończąc na sprzęcie AGD.

Byli jedną z pierwszych firm, która zaczęła działać w Polsce na rynku elektroniki. A już po roku znaleźli się wśród 15 wiodących firm na świecie, które zajmowały się tą częścią przemysłu.

Jak sami mówią, rokrocznie mają kilkanaście innowacyjnych projektów, których odbiorcami są najwięksi na rynku elektroniki, m.in. Intel, Samsung, Philips, czy Toyota.

Obecnie w ofercie DCD znajduje się ponad 70 różnych układów, które znalazły zastosowanie w co najmniej 300 mln urządzeń elektronicznych na całym świecie.

Autorzy najszybszego procesora na świecie

Tak naprawdę firma Digital Core Design zasłynęła dzięki dwóm innowacyjnym projektom. Chodzi o najszybszy na świecie procesor przemysłowy DQ80251 oraz najnowsze ich dziecko, czyli 32-bitowy procesor D32PRO.

Ten pierwszy jest ponad 75 razy szybszy od oryginału stworzonego przez firmę Intel. Może wykonać więcej operacji, w krótszym czasie i przy mniejszym zużyciu energii.

Ale prawdziwym przełomem, nie tylko w historii DCD, ale też polskiej elektroniki był wspomniany 32-bitowy procesor, który daje wiele możliwości bowiem może zapewniać maksymalną wydajność lub minimalny rozmiar w zależności od potrzeb danego projektu.

Więcej informacji: www.dcd.pl

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM