Jarosław Gowin i Elżbieta Bieńkowska odwiedzą tegoroczny Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Wydarzenie zaplanowano od 18 do 20 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Europejskiego Kongresu MŚP: Przyjadą Gowin i Bieńkowska

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to największe w Europie spotkanie przedstawicieli nauki, samorządu i biznesu, które oprócz władz państwowych uświetnią prezesi i dyrektorzy najlepiej prosperujących firm w Polsce, eksperci z rozmaitych urzędów, uczelni wyższych, a także wielu innych organizacji.

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw potrwa od 18 do 20 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Na zaproszenie organizatorów do Katowic przyjadą: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego), Elżbieta Bieńkowska (komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i mśp) oraz Briana Sandovala (gubernator stanu Nevada).

– Kongres jest przestrzenią wymiany myśli, jak również areną, na której odbywa się transfer wiedzy. I to wiedzy rzetelnej, praktycznej i przede wszystkim pomocnej w codziennych wyzwaniach podejmowanych przez przedsiębiorców – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i organizator EKMŚP. – Aby spełnić tę obietnicę, zapraszamy ekspertów z różnych dziedzin, w tym również przedstawicieli ministerstwa.

Zaplanowano 10 ścieżek tematycznych. Dyskusje prowadzone będą m.in. wokół tematyki kontroli w firmie, starając się odpowiedzieć na pytania, czy należy się jej obawiać, jak postępować oraz jaka jest rola instytucji kontrolnych w polityce państwa. Do dyskusji zostali zaproszeni eksperci, m.in. Marian Banaś, Edyta Bielak-Jomaa (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny), Izabella Żyglicka (Rzecznik Praw Przedsiębiorców przy RIG w Katowicach).

Natomiast wspólnie ze Stanisławem Szwedem z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestnicy Kongresu zastanowią się nad wyzwaniami stawianymi rynkowi pracy, nad wykorzystaniem potencjału Silver Economy czy kwestią migracji. Z kolei Jarosława Gowina będzie można spotkać w kilku panelach. Zabierze głos w dyskusji dotyczącej kształcenia dualnego, nowoczesnych strategii uzyskiwania przewagi konkurencyjnej przez MŚP oraz Future Mobility. Minister wystąpi także podczas Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, poruszając temat: „Nauka – gospodarka – samorząd. Współpraca międzysektorowa warunkiem rozwoju innowacyjności”.

Oprócz Briana Sandovala wśród zagranicznych gości nie zabraknie: Ma Xianghui (Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informatycznych), czy Hamata Baha (Minister Turystki i Kultury Gambii). Ich wystąpienie podczas ceremonii otwarcia podkreśli międzynarodowy wymiar Kongresu, w ramach którego odbędą się sesje panelowe dotyczące współpracy z USA czy wejścia polskich przedsiębiorców na rynek chiński i białoruski.

– Sesje panelowe dotyczące współpracy międzynarodowej wpisują się w hasło przewodnie tegorocznej edycji Kongresu, czyli „Uwolnić biznes!” – dodaje Tadeusz Donocik. – Nie tylko zachęcamy do ekspansji zagranicznej, ale również dajemy okazję do jej zapoczątkowania poprzez nawiązanie relacji z przedsiębiorcami z licznych krajów EU oraz USA, Chin, Egiptu, Iranu, Kazachstanu i Białorusi.

Oprócz samego Kongresu warte uwagi są Targi Biznes Expo, które są największą imprezą towarzyszącą Kongresowi. Na ponad 5000 metrach kwadratowych niemal 100 wystawców zaprezentuje swoje usługi i produkty dla MŚP. Warto będzie zajrzeć do Strefy Prezentacji, gdzie odbędą się warsztaty i wykłady, jak również do Strefy Eksperta, aby uzyskać poradę dotyczącą m.in. prowadzenia firmy, zmian w przepisach czy możliwości otrzymania dotacji.

Udział w Kongresie jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji poprzez www.ekmsp.eu.

POLECAMY:

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

Katowice stawiają na rowery miejskie. Jak wypożyczyć rower?