4 września na konta pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma wpłynąć po 4,3 tys. zł jednorazowej nagrody. Podwyższona zostanie również kwota posiłków profilaktycznych. Zawarcie tego porozumienia było możliwe ze względu na - jak zapisano w dokumencie - "dobrą sytuację finansową spółki i wyrzeczenia załóg, wynikające z porozumień zawartych w 2015 roku, które w tym okresie uchroniły spółkę przed upadłością".

W środę przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych, działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, podpisały z zarządem porozumienie. Na jego mocy pracownicy spółki, zatrudnieni w niej w dniu 31 sierpnia, otrzymają po 4,3 tys. zł jednorazowej nagrody. Natomiast od 1 lipca o 5 zł wzrośnie kwota bonów żywnościowych - z 14 do 19 zł.

W podpisanym dokumencie możemy przeczytać, że decyzja ta została podjęta "w związku z dobrą sytuacją finansową spółki oraz mając na uwadze dotychczasowe wyrzeczenia, wynikające z porozumień zawartych w 2015 roku, które uchroniły w tym okresie spółkę od upadłości".

Chodzi o porozumienie, w którym górnicy zgodzili się na zawieszenie na trzy lata czternastki, deputatu węglowego oraz na zmianę systemu naliczania Barbórki w tym okresie. Według przedstawionych wyliczeń, JSW ma zaoszczędzić w ten sposób ok. 2 mld zł na kosztach pracowniczych. Natomiast według szacunków związków - pensja pracowników została w ten sposób pomniejszona o ok. 20 - 25 proc.

- Tylko dzięki poświęceniu i determinacji pracowników udało się wówczas uratować JSW i nie dopuścić do sprzedaży poszczególnych kopalń prywatnym, zagranicznym właścicielom. W porozumieniu z 2015 roku zostało zapisane, że jeżeli warunki ekonomiczne na to pozwolą, będzie możliwa renegocjacja tego dokumentu na korzyść pracowników. Nagroda, która zostanie wypłacona 4 września to nic innego, jak rekompensata za utracone przez pracowników elementy wynagrodzenia – mówi Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Halo, pani premier! Na deputat czeka 235 tys. górników!
Deputat węglowy: związkowcy apelują o przyspieszenie prac nad ustawą. Inaczej - manifestacja

Dodajmy, że JSW zamknęła pierwszy kwartał tego roku z zyskiem netto w wysokości 863 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie w 2016 roku odnotowała 59,5 mln zł straty.

Początkiem czerwca władze spółki poinformowały również, że przed terminem określonym w harmonogramie, została wykupiona część obligacji. Tym samym zadłużenie JSW, opiewające na łączną kwotę ok. 1,3 mld zł, zostało zmniejszone o ponad 26,6 mln dolarów oraz ponad 150,3 mln złotych.