Powoli upływa termin wypłaty czternastki górnikom z Katowickiego Holdingu Węglowego. Spółka poinformowała, że ze względu na trudną sytuację finansową, nie jest w stanie zrealizować tej płatności w całości. W piątek, 3 lutego, na konta górników zostanie wysłana pierwsza rata - 1000 zł netto. "W wypadku uzyskania niezbędnego finansowania i zawarcia porozumień, pozostała część „czternastki” wypłacona będzie przed włączeniem Katowickiego Holdingu Węglowego w struktury Polskiej Grupy Górniczej" - czytamy w komunikacie.

Katowicki Holding Węglowy to jedna z trzech spółek górniczych, w których nie została jeszcze zawieszona nagroda roczna, czyli tzw. czternastka. Dodajmy, że zgodnie z Holdingowym Układem Zbiorowym, świadczenie to powinno zostać wypłacone najpóźniej do 5 lutego.

Związkowcy przeciwni odbieraniu przywilejów
Czternastka zawieszona?

Wojciech Jaros, rzecznik prasowy spółki, poinformował, że ze względu na trudną sytuację finansową KHW, czternastka za 2016 rok zostanie wypłacona w ratach.

- Jest to maksymalna kwota, jaką można przeznaczyć obecnie na ten cel, bez ryzyka naruszenia płynności finansowej spółki, w tym wypłaty wynagrodzeń za styczeń 2017, której termin przypada na 10 lutego br. - mówi rzecznik KHW.

Pierwsza jej część, w wysokości 1000 zł netto, ma zostać wysłana na konta górników w piątek, 3 lutego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Pieniądze są tylko do końca marca
Związkowcy mają zastrzeżenia do połączenia PGG i KHW

Kiedy KHW ureguluje pozostałą część? Czy druga rata trafi do górników przed połączeniem z Polską Grupą Górniczą, które ma nastąpić 1 kwietnia?

- W wypadku uzyskania niezbędnego finansowania i zawarcia porozumień, pozostała część „czternastki” wypłacona będzie przed włączeniem Katowickiego Holdingu Węglowego w struktury Polskiej Grupy Górniczej - dodaje Jaros.

Przedstawiciele KHW mówią, że decyzja o wypłacie czternastki w ratach wynikła z braku podjęcia wspólnych uzgodnień z sygnatariuszami Holdingowego Układu Zbiorowego. Natomiast związkowcy informują, że żadne rozmowy w tej sprawie nie były prowadzone - gdy w siedzibie spółki rozpoczynało się w piątek spotkanie z ZZ, na kopalniach rozwieszano komunikaty o systemie wypłaty tego składnika górniczego wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że jeszcze dwa tygodnie temu wypłata czternastki w KHW stała pod znakiem zapytania. Spółka mierzy się z poważnymi problemami finansowymi i czeka na wdrożenie programu naprawczego, który uratują ją przed bankructwem. Na początku stycznia Tomasz Cudny, prezes KHW, nie ukrywał, że wypłata pensji za marzec może być już zagrożona.

Przed świętami Bożego Narodzenia zarząd spotkał się ze stroną społeczną i poprosił o zawieszenie czternastki za 2016 i 2017 rok. Związkowcy nie wyrazili zgody, aby zawiesić to świadczenie za 2016 roku. Podkreślali, że czternastka nie jest ekstra pensją, a 1/12 jest potrącona pracownikom każdego miesiąca. - Nie można informować na koniec roku o zawieszeniu czegoś, na co się odkładało przez ostatnie 12 miesięcy - mówił nam jeden ze związkowców.

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami KHW ma zostać włączone do PGG. Fuzja ma zostać sfinalizowana do 1 kwietnia.