Nowa wieża w Pyrzowicach będzie najwyższa w Polsce i będzie mieć 46 metrów. Zbuduje ją Budimex, który złożył najtańszą ofertę. W przetargu startowało sześć firm.

Oferta firmy Budimex została uznana za najkorzystniejszą i wybrana przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Za budowę nowej wieży kontroli lotów w Pyrzowicach ta firma chce 24 mln 877 tysięcy 409 złotych.

PAŻP (to Agencja jest odpowiedzialna za tego typu inwestycje na polskich lotniskach) informację o wyborze najkorzystniejszej oferty podał na początku lutego 2017. Zaś na oferty czekał do końca grudnia 2016.

Zgłosiło się sześć firm, a cena, jakiej oczekiwały za budowę wieży wahała się między 30 mln 565 tys. złotych (Skanska) a 24 mln 877 złotych (to właśnie Budimex). Wszyscy chętni oferowali 72 miesiące gwarancji jakości i rekojmi za wady i przyznali, że na budowę potrzebują od 44 do 50 tygodni. Jednak umowy Budimex na razie żadnej nie podpisał, a bez umowy z budową ruszyć nie można.

JAK WYGLĄDA OBECNA WIEŻA KONTROLI LOTÓW W PYRZOWICACH

- Nasza oferta jest aktualna do 28 lutego - informuje Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu. - Czekamy na zaproszenie do podpisania umowy. Czas na zgłaszanie protestów przez inne firmy minął, i wiem, że żaden taki protest do PAŻP nie wpłynął.

Choć zatem nieznany jest precyzyjny termin rozpoczęcia budowy, wiadomo, że gdy PAŻP podpisywał jesienią 2016 roku umowę z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, dotyczącą sprzedaży działki pod budowę wieży, mówiono, że inwestycja będzie gotowa w roku 2018. Wtedy PAŻP kupił od GTL działkę o powierzchni 0,52 ha na lotnisku.

Co jeszcze wiemy o nowej wieży? Że będzie niemal dwa razy wyższa niż obecna. Będzie mieć 46 metrów wysokości i będzie widoczna już z trasy S1. Tym samym będzie to najwyższy tego typu obiekt w Polsce. Poziom operacyjny będzie znajdował się na wysokości 42 metrów, a kubatura obiektu wynosić będzie 7350 m sześciennych. Obiekt będzie miał 1832 m kwadratowych powierzchni, na której rozmieszczone zostaną pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstanie system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Nowa wieża powstanie nieco na wschód od tej istniejącej, w miejscu dzisiejszych hangarów.
Zobacz galerię
Obecna wieża na lotnisku w Pyrzowicach ma 23 m wysokości. Pracuje tu 30 osób, w tym 10 kobiet. Konieczność budowy nowej wieży wynika z inwestycji, jakie w ostatnich latach przeprowadzono w Pyrzowicach. M.in. zmienił się układ pola manewrowego i płyt postojowych.

Przegląd wyższych lotów. Jak wygląda serwis samolotu?