Do piątku w Katowicach trwa kolejna edycja Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Wystawcy prezentują tutaj najnowsze maszyn górnicze. Które bardziej przypominają dziś marsjańskie łaziki.

Czym żyje nowoczesne górnictwo? Można to na własne oczy zobaczyć podczas trwających w Katowicach Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Do Katowic przyjechało w tym roku prawie 400 wystawców z kilkunastu państw świata, m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Grecji, Turcji, Rosji, Ukrainy i Chin.

Targi górnicze to już tradycja.

Odbywają się od prawie 35 lat (to dawny SIMMEX) z cykliczną, dwuletnią regularnością. Tegoroczną edycję uroczyście otworzyła premier Beata Szydło. Aby szefowa rządu mogła wziąć udział w ich otwarciu, przesunięta została godzina wtorkowego posiedzenia rządu. Towarzyszył jej m.in. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii – jeden z autorów wdrażanej reformy górnictwa.
Zobacz galerię
Wczoraj podczas targów swoją wspólną ofertę po raz pierwszy przedstawiła spółka Famur, która integruje się z firmą Kopex – w czerwcu Famur przejął pakiet kontrolny akcji Kopeksu. Dzięki tej konsolidacji spłacono już m.in. część zadłużenia Kopeksu.

– Dążymy do tego, by na początku przyszłego roku dysponować w pełni zrestrukturyzo-wanym i dobrze zorganizowanym podmiotem, który będzie posiadać kompleksowe portfolio maszyn górniczych i usług, oparte o dotychczasowe potencjały zarówno Famuru, jak i Kopeksu – mówi Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szydło i Tobiszowski w Katowicach: Górnictwo wstaje z kolan. Targi Górnictwa otwarte

Łukasz Pytko, rzecznik prasowy targów, informuje, że imprezę do tej pory odwiedziło ok. 13 tysięcy osób. Każdy, kto chce na własne oczy zobaczyć górnicze giganty, ma na to czas do piątku – gdy skończą się targi. Dziś wystawy można oglądać do godziny 17, zaś w piątek pół godziny krócej. Bilet normalny kosztuje 40 zł, zaś ulgowy dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów – 20 zł. Dzieci do 10 lat wchodzą bezpłatnie.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS