Po dobrym przyjęciu programu „Rodzina 500+” rząd ruszył z kolejnym, mającym zapewnić dostęp do tanich mieszkań wszystkim zainteresowanym. Sprawdziliśmy plany budowy mieszkań w ramach Programu Mieszkanie Plus w województwie śląskim.

Na oficjalnej stronie programu potwierdzono, że nowe mieszkania powstaną w Piekarach Śląskich, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Tychach, Zabrzu i Żorach. O dziwo, komentarze dochodzące do nas z Urzędów nie są zbyt optymistyczne, miasta bowiem natrafiają na pewne przeszkody.

Lista miejscowości może się w przyszłości powiększyć, ponieważ niektóre z nich czekają jeszcze na akceptację swoich pomysłów. Ostatnia aktualizacja listy na oficjalnej stronie programu miała miejsce w czerwcu tego roku.

Lista miast w Programie Mieszkanie Plus:

W Chorzowie ma powstać 189 mieszkań przy ulicach Legnickiej, Maciejowickiej i Michałowickiej, a budowa ma być rozpoczęta na przełomie lat 2017/2018.

- Nie jesteśmy jeszcze na etapie ustalania jakie będą to dokładnie mieszkania: czy M3, czy M4, czy M5. Nie posiadamy również na razie żadnych wizualizacji. Bank Gospodarstwa Krajowego zainteresowany jest terenem przy ulicy Sportowej, ale żeby powstały tam mieszkania należałoby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i właśnie przeprowadzamy tę procedurę. Nie znamy na ten moment więcej szczegółów, bo to jest dopiero bardzo wstępny etap - mówi nam pracowniczka urzędu.

W Gliwicach przewidywane jest powstanie 680 mieszkań. Zgłoszono do tego dwie lokalizacje - jedna znajduje się przy ulicy Żabińskiego (teren ok. 7 hektarów), druga zaś przy ulicy Dworskiej (teren ok. 1,5 hektara). Wybór dokładnych lokalizacji przy tych dwóch ulicach nie jest jeszcze przesądzony. Prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie 2017 roku, a pierwsze mieszkania mają być oddane do użytku pod koniec 2018.

Według Miejskiego Serwisu Informacyjnego z 6 lipca 2017 roku, do którego nas odesłano, negocjacje z Bankiem Gospodarki Krajowej odnośnie szczegółów wdrożenia programu przedłużają się, ponieważ wymaga się „większego zaangażowania ze strony miasta niż na początku zakładano”.

- Prowadzimy rzetelne i odpowiedzialne analizy w oparciu o ofertę banku. Niestety, są one długotrwałe - wyjaśnia Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, który odpowiedzialny jest za gospodarkę mieszkaniami w mieście.

Zgodnie z początkowymi założeniami miasto miało przekazać pod budowę programu tylko grunty, jednak obecnie żąda się od niego także uzbrojenia terenu i zapewnienia dojazdu.

- Nasz partner oczekuje, że na zgłoszonych działkach przy ul. Żabińskiego i Dworskiej wykonamy na swój koszt uzbrojenie terenu i zapewnimy dostęp do asfaltowych dróg, choć pierwotnie była mowa jedynie o przekazaniu przez nas gruntów. To zasadnicza zmiana. Mieliśmy być partnerem programu, a nie głównym inwestorem – podkreśla Adam Neumann. Bank oczekuje również, że zainwestowane w program środki wrócą do kasy BGK po maksymalnie 25 latach.

Kalkulacje miasta wskazują, że zamiast wyjściowych 10 zł za m2 na miesiąc, najemcy będą musieli płacić około 20 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłaty za media.

– Zachodzi obawa, że nie będzie to oferta dla „słabiej uposażonych rodzin”, jak podają autorzy Programu Mieszkanie Plus – mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Rozmowy w Gliwicach są zatem trudne, miasto nie chce jednak pochopnie odstępować od programu i będzie starało się jeszcze wynegocjować z BGK lepsze dla siebie warunki.

W Katowicach wyznaczono teren w pobliżu Nikiszowca, przy ulicy Górniczego Dorobku. Oprócz tego dodatkowe mieszkania mają powstać przy ulicy Korczaka oraz Andersena, które znajdują się nieopodal osiedla Borki, w dzielnicy Szopienice. Na powierzchni 18,3 ha powstać ma 1370 mieszkań, a początek prac budowlanych zaplanowany jest jeszcze na 2017 rok.

CZYTAJCIE TEŻ:
Mieszkanie Plus startuje w Katowicach. Dla kogo, od kiedy i za ile Mieszkanie Plus
Mieszkanie Plus w Katowicach. Będzie 1000 mieszkań w dwóch lokalizacjach
Nowy Nikiszowiec: Powstanie w ramach "Mieszkanie Plus"

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE