To nie będzie zwykła Ikea. Oprócz popularnego niebieskiego sklepu meblowego z żółtym logo, w Zabrzu powstanie wielkie centrum handlowe z przestrzenią rekreacyjną i rozrywkową wokół budynku. Centrum handlowe Ikea w Zabrzu, jedyne takie w Polsce, ma być miejscem, gdzie przyjdą całe rodziny.

Na budowę centrum handlowego Ikea w Zabrzu szwedzki koncern planuje wydać ok. 150 milionów euro.

Budowa centrum handlowego Ikea w Zabrzu rozpocznie się na przełomie maja i czerwca. Na początek szwedzki koncern wybuduje drogi dojazdowe oraz rondo, które połączy z Drogową Trasą Średnicową. Centrum handlowe ma zostać otwarte pod koniec 2019 roku.

IKEA W ZABRZU - ZOBACZ WIĘCEJ WIZUALIZACJI:

Pierwsze takie centrum handlowe w Polsce

- Wykonawcy zostaną wybrani w drugim kwartale tego roku, po czym nastąpi rozpoczęcie budowy - mówi Teresa Teleżyńska, specjalistka ds. komunikacji w Ikea Retail.

Inwestorem jest spółka Ikea Centres, która kupiła działkę od miasta w czerwcu 2014 roku. Zapłaciła za nią 22 miliony złotych. To największa transakcja dotycząca nieruchomości w historii miasta.

Przypomnijmy: drugi (po Katowicach) sklep szwedzkiego koncernu w województwie śląskim powstanie przy Drogowej Trasie Średnicowej w dzielnicy Zaborze, a dokładnie w rejonie ulic Lompy, Skargi i DTŚ. Będzie to jednak zintegrowane centrum handlowe z terenami rekreacyjnymi wokół, które wyrośnie na działce o powierzchni 25 ha.

CZYTAJ TAKŻE:
Ikea Zabrze: budowa rozpocznie się na wiosnę 2017 roku. Będą sklepy i nowe drogi [WIZUALIZACJE]

- Będzie to pełnowymiarowe centrum handlowe z ofertą spożywczą, modową oraz rozrywkową - mówi Dariusz Węglicki, menedżer projektu w Ikea Centres. - Ważnym elementem centrum będzie oferta rekreacyjna - teren zielony ze zorganizowaną przestrzenią wypoczynkową oraz sportową - podkreśla Dariusz Węglicki.

Jak dodaje, przestrzeń rekreacyjna powstanie na powierzchni 5 hektarów. Co się tam znajdzie?
- W ramach oferty wypoczynkowo-rekreacyjnej powstanie park z różnorodną ofertą: ogrodami, miejscami do grillowania, boiskami sportowymi, placami zabaw dla dzieci - wylicza Dariusz Węglicki.

Ponadto szwedzki koncern wybuduje skatepark, amfiteatr terenowy, a nawet miejsce do treningu psów.

Sam sklep Ikea ma mieć ponad 30 tys. metrów kw. Centrum handlowe będzie większe - na powierzchni 40 tys. metrów kw. ma być ok. 125 sklepów, w tym market budowlany.

„Artysta w kuchni” odc. 1 Zobacz jak gotują Kałamaga i Żurawlewa