Browar Pinta kilka kilometrów od Żywca wybuduje własny zakład. Nowy browar powstanie na polu położonym w gminie Radziechowy-Wieprz. To efekt wygranego przetargu na zakup działki inwestycyjnej należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Nowy browar ma ruszyń w 2018 roku.

Browar PINTA wygrał przetarg na zakup działki inwestycyjnej należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., na której terenie do 2018 roku wybuduje swój własny zakład. Za działkę o powierzchni 1,1 ha prekursorzy piwowarstwa rzemieślniczego zapłacą 1,42 mln zł.

Własny zakład browaru Pinta powstanie na polu położonym w gminie Radziechowy-Wieprz, kilka kilometrów od Żywca. W pierwszym etapie 31 zatrudnionych w nim osób ma warzyć 15 tys. hektolitrów piwa rocznie. To nieco więcej niż Pinta warzy obecnie w dwóch wynajmowanych browarach w Zawierciu i Zarzeczu na Żywiecczyźnie.

Jak podkreślają przedstawiciele browaru mimo zakupu gruntu w specjalnej strefie ekonomicznej Pinta nie będzie korzystać z ulg podatkowych, ponieważ browary nie mogą sięgać po pomoc publiczną. Decydenci z KSSE S.A. uznali jednak, że zakres i przedmiot działalności Pinty pasują do terenów strefy położonych na Żywiecczyźnie. Niemal w bezpośrednim sąsiedztwie działki kupionej przez browar Pinta swój nowy zakład wybudował już producent wody Żywiec-Zdrój. Niemałe znaczenie miały też piwowarskie, wręcz ikoniczne tradycje regionu, które chce rozwijać Pinta.

- Mimo, że inwestycja PINTY ze względów związanych z przepisami strefowymi nie może być objęta ulgami podatkowymi, to dobrze wpisuje się w rozwój naszego terenu przemysłowego w Radziechowach-Wieprzu, koło Żywca – przyznaje Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. - W najbliższym sąsiedztwie znajduje się już nowootwarty zakład Żywca Zdroju produkujący wodę mineralną, a dodatkowo mamy plany rozwojowe związane z włączeniem kolejnych 30 ha nieruchomości pod działalność przemysłową na tym terenie - dodaje Zabiegliński. Zwraca uwagę, że obecność powszechnie uznanej, rodzimej marki, która rozpoczęła rewolucję browarów kraftowych w Polsce w ocenie KSSE SA bardzo dobrze wpłynie na rozpoznawalność tego terenu.