250 mln na rozwój sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląskiej zapowiedział we wtorek w Katowicach Filip Grzegorczyk prezes zarządu TAURON Polska Energia. Tego dnia na katowickim rynku Tauron zainaugurował program edukacyjno - ekologiczny pod nazwą Oddychaj Powietrzem, dotyczący walki ze smogiem.

We wtorek na katowickim rynku zainaugurowano nowy program edukacyjno-ekologiczny pn. Oddychaj Powietrzem, który z jednej strony ma promować ciepło systemowe, z drugiej walczyć ze smogiem, który w miastach aglomeracji śląskiej jest wyjątkowo dotkliwy. Tego dnia na rynku pojawił się namiot Taurona, w którym przeprowadzano badania spirometryczne, rozdawano też maseczki antysmogowe, czujki czadu, ale przede wszystkim była okazja dowiedzieć się, jak walczyć z niską emisją oraz jak korzystać z ciepła systemowego.

–TAURON już od 2012 roku angażuje się w działania edukacyjne, które wskazują na zagrożenia z niskiej emisji. Swoim klientom oferuje alternatywę w postaci ciepła sieciowego. Dzięki prowadzonym kampaniom oraz zaangażowaniu organizacji społecznych i władz samorządowych zauważamy rosnące zainteresowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań ogrzewania. Jest jeszcze jednak sporo do zrobienia w tym obszarze i dlatego w roku 2017 podeszliśmy do tego problemu systemowo. Przygotowaliśmy kompleksowy Program, który  ukierunkowany jest zarówno na edukację i informowanie, jak i na przygotowanie konkretnych rozwiązań systemowych – mówił Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Systemowymi działaniami mają być inwestycje w rozbudowę sieci ciepłowniczej w miastach aglomeracji śląsko – dąbrowskiej i przyłączenie do niej nawet kilku tysięcy budynków. Wartość tych inwestycji, planowanych przez Tauron Ciepło, to około 250 milionów złotych. Łącznie w ramach Programu TC planuje przyłączyć ponad 180 MW mocy cieplnej do 2022 roku. W perspektywie oznacza to roczną redukcję około 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze

Zmiany systemów ogrzewania, to jedno z najważniejszych działań koniecznych do walki ze smogiem, bo jak przypominają przedstawiciele Tauron, jego przyczyną w Polsce jest w 80 procentach  tzw. niska emisja, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych.

Zobacz galerię

Złej jakości paliwa i fatalny stan techniczny pieców, to jak przestrzegał w trakcie inauguracji programu Jacek Kleszczewski, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, także realne zagrożenie dla życia i zdrowia. - W obecnym sezonie grzewczym, od października w regionie mieliśmy aż 11 ofiar śmiertelnych zatrucia czadem – przypominał. I dodawał, że zagrożenie pozostaje nawet po zakończeniu sezonu, bo niebezpieczne są również stare junkersy ogrzewające wodę.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE