W środę doszło do spotkania przedstawicieli central związkowych w Polskiej Grupie Górniczej. To efekt poniedziałkowych rozmów z zarządem spółki, które było odpowiedzią na przedstawione przez stronę społeczną postulaty w połowie maja.

Związkowcy podtrzymują swoje żądania i zdecydowali, że do czasu spotkania z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem ds. energii, wstrzymają się od podejmowania dalszych kroków. Chodzi o ewentualność wszczęcia sporu zbiorowego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Górnicy upominają się o „czternastki”. Były obiecane w porozumieniu
PGG: brak ustaleń ws. 14-stki

Przypomnijmy: związkowcy zwrócili się do zarządu spółki oraz szefa resortu energii ws. pilnego spotkania dotyczącego przywrócenia zawieszonej czternastki za 2017 rok, waloryzacji posiłków profilaktycznych oraz rozpoczęcia rozmów nt. podwyżek pensji. Choć związkowcy chcieli, aby do spotkania doszło wcześniej, odbyło się dopiero w miniony poniedziałek. Nie uczestniczył w nim Krzysztof Tchórzewski.

CZYTAJCIE TEŻ:
Katowicki Holding Węglowy szuka pieniędzy na wypłatę „czternastki” za 2016 rok
Solidarność z PGG za „czternastkami"
Związkowcy z PGG chcą kwartalnego przywracania "czternastki"

„Czternastka" w PGG została zawieszona na mocy porozumienia z kwietnia 2016 roku, które otworzyło drogę do powstania nowej spółki. W dokumencie znalazła się wówczas adnotacja, że jeśli PGG będzie wyprzedzać założenia biznesplanu, a zespół monitorujący wyda pozytywną opinię - wówczas nagroda za 2017 rok mogłaby zostać przywrócona w całości lub w części.

Zdaniem związkowców ten moment właśnie nadszedł. Natomiast - z informacji przekazywanych przez ZZ po poniedziałkowym spotkaniu - zarząd spółki zwrócił się, aby rozmowy na ten temat rozpocząć na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

W poniedziałek pojawiła się również wstępna data możliwego spotkania w obecności ministra energii. To 13 czerwca. Jednak to termin wstępny i oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie jeszcze nie ma.