W piątkowe popołudnie prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podpisał w Warszawie umowę na dofinansowanie remontu skrzyżowania DK94 z ulicą Długosza w Sosnowcu-Zagórzu, w myśl której pula środków z Centrum Unijnych Projektów Transportowych wzrosła z 23,5 mln zł do blisko 74 mln zł. Wartość całego projektu jest szacowana na 89 mln zł.

Przypomnijmy, że Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które początkowo przyznało zaledwie 27 (23,5 mln zł) procent dofinansowania tej inwestycji, zmieniło terminy podpisania umowy na dofinansowanie przebudowy skrzyżowania przy Makro w Sosnowcu. Ostatecznie Sosnowiec otrzymał maksymalne dofinansowanie do inwestycji, czyli 85 procent (prawie 74 mln zł).

Prace będzie polegać na wybudowaniu dwupoziomowego skrzyżowania na styku DK94 i ulicy Długosza.

- Dołem, po jezdniach z obniżonym poziomem, zostanie poprowadzona główna nitka DK94, a „górą” ruch lokalny. Dzięki temu kierowców, którzy będą poruszać się drogą krajową, już nic nie będzie zatrzymywać, a ruch wreszcie będzie się mógł odbywać bezkolizyjnie.

- Już ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej. Liczymy, że w maju poznamy nazwę firmy, która będzie miała 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji. Potem ogłosimy przetarg na wykonawstwo robót. Szacujemy, że z końcem 2020 roku zadanie zostanie zrealizowane – wyjaśnia Mateusz Rykała, wiceprezydent Sosnowca.