O 238 zł miałoby wzrosnąć średnie miesięczne wynagrodzenie górnika w ścianie z Katowickiego Holdingu Węglowego jeśli pracownicy tej spółki zostaliby włączeni do Polskiej Grupy Górniczej bez Holdingowego Układu Zbiorowego - wynika z danych Ministerstwa Energii. Negocjacyjny pat trwa. Związkowiec z Sierpnia 80 oskarża innych związkowców z KHW o kierowanie się "własnym, wymiernym finansowym interesem", zaś Solidarność wnioskuje, aby impasem negocjacyjnym zajęła się jak najszybciej Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Związkowcy z PGG przygotowali swoje stanowisko do porozumienia fuzyjnego.

Zaczyna być nerwowo, tym bardziej, że podczas poniedziałkowych rozmów ws. połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą, w których uczestniczył również minister ds. energii Krzysztof Tchórzewski oraz jego zastępca - Grzegorz Tobiszowski, nie udało się parafować porozumienia ze stroną społeczną. Czasu pozostało niewiele, bo zgodnie z planem dokument ten powinien zostać uzgodniony do końca tego tygodnia.

Zobacz galerię

CZYTAJ TAKŻE:
Przed połączeniem PGG i KHW. Rozmowy przerwane. Na razie porozumienia brak

- Żaden górnik nie straci na wynagrodzeniu przy łączeniu KHW i PGG. Musimy pamiętać, że to jedyne wyjście bo sytuacja holdingu jest niezwykle trudna i zagrożone są wypłaty dla pracowników - mówił minister Tchórzewski.

Przedstawiciele Ministerstwa Energii poinformowali, że we wtorek górnicy z KHW otrzymali porównanie zarobków w holdingu i w Polskiej Grupie Górniczej. Wynika z nich, że jeśli pracownicy KHW zrezygnują ze swojego układu zbiorowego i przyjmą warunki wynagrodzenia obowiązujące w PGG - ich średnie pensje wzrosną. O ile?

"Na przykład średnia pensja górnika w ścianie będzie wyższa o 238 złotych (w PGG wynosi 5477 zł, w KHW 5239 zł). W przypadku elektromontera pod ziemią średnia różnica wynosi 552 zł (PGG-5344 zł, KHW-4792 zł), natomiast wypłata sztygara zmianowego wzrośnie średnio o 556 zł (PGG-6426, KHW-5870 zł)" - czytamy w informacji przekazanej przez ME.

Po poniedziałkowych rozmowach ostro wypowiada się Szczepan Kasiński z WZZ Sierpień 80 z KHW. - Dziwi mnie postawa niektórych kolegów, którzy upierają się przy Holdingowym Układzie Zbiorowym doskonale wiedząc, że jeśli ta umowa będzie obowiązywała pod PGG przez rok, to górnik z KHW zarobi mniej niż górnik z PGG. Opłaci się to tylko dozorowi wyższemu i niektórym związkowcom - mówi Kasiński.

Dodaje, że podczas prowadzonych negocjacji część związkowców ma już uprawnienia emerytalne lub z emerytur zostali cofnięci.
- Panowie przewodniczący zdają sobie sprawę, że przy HUZ dostaną większe odprawy emerytalne, niż pod rozwiązaniami jakie są obecnie w PGG. Chodzi tu tylko o ich własny, wymierny finansowo interes. Oni dostaną większe odprawy, ale górnik w ścianie zarobi mniej - komentuje związkowiec.