Przez najbliższy miesiąc toczyć się będą prace remontowe na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej między stacjami Włoszczowa Północ a Olszamowice. Odczują to pasażerowie, bo szybkie pociągi łączące stolicę kraju z Katowicami, Krakowem czy Wrocławiem pojadą objazdem, co spowoduje wydłużenie czasu przejazdu.

- Zasadniczym celem prac jest dostosowanie stacji i linii do prędkości 200 km/h, a w przyszłości nawet do 230 km/h. Efektem będzie także bardziej komfortowa obsługa pasażerów na stacji Włoszczowa Północ. Powstanie nowy peron oraz przejście podziemne wyposażone w windy. Trwa równocześnie budowa nowego posterunku Pilichowice, który umożliwi przejazd większej liczby składów. Na objętym pracami odcinku wymienione zostaną tory, rozjazdy, urządzenia sterowania. Wymieniona będzie sieć trakcyjna między Idzikowicami a Olszamowicami. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego - wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Podczas zamknięcia CMK prace będą prowadzone całodobowo, jednocześnie na dwóch torach. Wartości realizowanych inwestycji to ponad 162 mln zł. Prace rozpoczęły się w marcu. Bez zmiany czasu przejazdu pociągów wykonano już jedną czwartą prac. Ich zakończenie planowane jest do końca roku. Inwestycja jest częścią większego zadania: „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II”.

Prowadzone na CMK prace powodują zmiany w ruchu pociągów. Większość pociągów z Warszawy do Krakowa, Katowic i Wrocławia, a także z Łodzi do Krakowa kursować będzie zmienioną trasą przez Częstochowę. Dwa pociągi – EIP relacji Warszawa - Wrocław/Jelenia Góra oraz EIC rel. Warszawa – Wrocław/Szklarska Poręba pojadą przez Łódź, z postojem na stacji Łódź Widzew.

Czas podróży na trasie Warszawa – Kraków w zależności od pociągu wydłuży się od kilkunastu minut do ponad godziny. Natomiast czas przejazdu między stolicą a Wrocławiem lub Katowicami wzrośnie o około 40 min. Ponadto podróż z Łodzi do Krakowa wydłuży się od 15 do 35 min. Zmiany dotyczą także pociągów w relacji Kraków - Kielce - Olsztyn, które pojadą przez Radom i Skarżysko-Kamienną z dodatkowymi postojami na stacjach Włoszczowa i Kielce Czarnów

Na czas objazdów PKP Intercity zwiększy liczbę dostępnych biletów w ofercie Super Promo (pula najtańszych biletów na połączenie ekspresowe EIP – Pendolino oraz EIC) dla pociągów kursujących do/z Warszawy do/z Wrocławia, Katowic oraz Krakowa.

ZOBACZ KONIECZNIE
Wielu mężczyzn, zajmując miejsce w komunikacji miejskiej, tak szeroko rozkłada nogi, że brakuje siedzeń dla innych pasażerów. Dlatego madryckie metro zakazało panom siedzenia w rozkroku. Co o tym pomyśle sądzą goście "Dzień Dobry TVN": aktorka Aldona Jankowska, dziennikarz i satyryk Michał Ogórek oraz prezenter radiowy Krzysztof Jankowski. Co ich śmieszy, a co złości u współpasażerów? Jakie przygody w pociągach miał Jankowski?

20 lat po powodzi tysiąclecia na Śląsku