Dziś katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ostatecznie zatwierdził najkorzystniejszą ofertę wykonawcy, który będzie budował drugą jezdnię trasy ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic. Dodatkowa jezdnia oznacza, że trasa na tym odcinku w końcu nie będzie miała po dwa pasy w każdym kierunku, a nie jak obecnie od Podwarpia (dokąd jeszcze są dwa pasy) trasa nagle zwęża się do jednej jezdni i jednego pasa w każdym kierunku.

S1 na odcinku Podwarpie - Pyrzowice to miejsce szczególnie niebezpieczne i jednocześnie bardzo często wykorzystywane przez kierowców, bo to najkrótsza droga ze Śląska i Zagłębia na lotnisko w Pyrzowicach. Niestety miejsce to jest obecnie owiane złą sławą z powodu wielu, często tragicznych wypadków, do jakich tu dochodzi. Kierowcy rozwijają tu sporą prędkość i nie zauważają, że droga nagle się zwęża.

Teraz ma się to zmienić.

Inwestycja o połowę tańsza

Za niewiele ponad 76,8 mln złotych drogę do parametrów trasy ekspresowej rozbuduje konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA i Acciona Construccion Infrastructuras SA z Hiszpanii. Dla budżetu państwa to znaczne oszczędności, bo początkowo GDDKiA miała na ten cel przeznaczonych 161 mln. Teraz już wiadomo, że wyłonione w przetargu konsorcjum zrobi to o połowę taniej. Choć otwarcie ofert odbyło się jeszcze w kwietniu, dopiero dziś zatwierdzono najkorzystniejszą ofertę. Powodem były odwołania, które ostatecznie niedawno udało się rozstrzygnąć.

ZOBACZ KONIECZNIE: DK-78 w Mierzęcicach: Protest mieszkańców i blokada drogi

Wejdą na plac budowy

Kiedy rozpocznie się inwestycja a firmy przejmą plac budowy?
- Na pewno inwestycja rozpocznie się w przyszłym kwartale – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.
Druga jezdnia będzie gotowa w ciągu 20 miesięcy, na tym odcinku powstanie też pięć wiaduktów i jeden most. Dzięki temu trasa będzie tam już całkowicie bezkolizyjna, bez jednopoziomowych skrzyżowań.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, bo oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZ WIDEO: Wypadek na S1 w Mierzęcicach, bus zderzył się z osobówką. 1 osoba nie żyje, 18 zostało rannych

Otwarto oferty na budowę drugiej jezdni na S1 Podwarpie - Pyrzowice