Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przedstawił prognozę na 2016 rok i wskazał kto w regionie może liczyć na zatrudnienie. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach przygotował prognozę dotyczącą zapotrzebowania na pracowników w 2016 roku. „Barometr zawodów” to pomysł, który w naszym regionie jest realizowany po raz pierwszy, a wzorowany jest na działaniach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Jak poinformował Arkadiusz Kaczor z WUP w Katowicach, z prognozy wynika, że wśród zawodów deficytowych (nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy - dop. red.) znajdą się m.in. administratorzy systemów komputerowych, graficy komputerowi, kierowcy samochodów ciężarowych, programiści, koordynatorzy projektów unijnych oraz murarze, tynkarze, spawacze, piekarze i pielęgniarki (pełną listę prezentujemy obok).

Dane nie odzwierciedlają w pełni sytuacji na rynku
Zawody, w których nastąpi nadwyżka (znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów - dop. red.), to natomiast ekonomiści, filolodzy i tłumacze, inżynierowie inżynierii środowiska, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, politolodzy, historycy, filozofowie, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, socjolodzy i specjaliści ds.

badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ochrony środowiska, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy informatycy. W pozostałych zawodach prognozowana jest równowaga (podaż i popyt zrównoważą się). W WUP podkreślają przy tym, że to tylko prognozy. O tym czy były trafne, przekonamy się w przyszłym roku. Warto też dodać, że dane statystyczne, na których opiera się prognoza, nie oddają w pełni sytuacji na rynku pracy.

Nie dowiemy się bowiem czy osoba, która deklaruje umiejętności w konkretnym zawodzie, jest w stanie wykonywać pracę na oczekiwanym poziomie. Nie wiemy również czy zgodzi się na warunki, które oferuje pracodawca. W końcu, nie wiadomo czy pracodawca zdecyduje się zatrudnić taką osobę, a może na to wpłynąć np. problem kwalifikacji czy też doświadczenie zawodowe. Optymistyczne wieści dla osób, które szukają pracy, przynosi jednak najnowszy raport firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup, z którego wynika, że nowy rok będzie dla nich sprzyjający. Wśród 750 przebadanych pracodawców z naszego kraju, 11 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6 proc. zamierza redukować etaty, a 79 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale. Biorąc pod uwagę wszystkie badane regiony, w większości z nich przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów.

Najwyższy wynik uzyskano w przypadku regionów wschodniego i południowo-zachodniego, gdzie prognoza wynosi odpowiednio plus 15 i plus 13 proc. Region południowy (obejmujący w badaniu województwo śląskie i małopolskie) ma natomiast wynik 7 proc.

Pracodawcy w naszym  regionie są optymistami
Województwo śląskie jest zatem jednym z tych, w których odnotowano najwyższy optymizm pracodawców.

Jak podkreśla Luiza Luranc, kierownik regionalny w agencji zatrudnienia Manpower, poprawa na regionalnym rynku pracy jest obserwowana już od dłuższego czasu. Sprzyja jej nie tylko dobra koniunktura gospodarcza, ale również wiele nowych inwestycji prowadzonych w regionie. - Z racji rozpoczynanych właśnie projektów spodziewamy się, że liczba dostępnych ofert pracy nadal będzie wzrastać - zaznacza Luiza Luranc. - To rekrutacje do różnych branż i na różne stanowiska. Pośród nich pracę znajdą zatem pracownicy produkcji, magazynierzy, pakowacze, spedytorzy, opiekunowie klienta, kierowcy, przedstawiciele handlowi czy też pracownicy centrów usług wspólnych, a także wielu innych. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na pracowników, firmy coraz częściej wykazują chęć do podwyższania wynagrodzeń. Chętniej też sięgają po benefity pozapłacowe. W ten sposób chcą nie tylko przyciągnąć, ale i utrzymać pozyskanych pracowników, o których jest im teraz coraz trudniej - mówi Luranc.

Najłatwiej pracę znajdą:
administratorzy systemów komputerowych, agenci ubezpieczeniowi, betoniarze i zbrojarze, blacharze samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, doradcy finansowi i inwestycyjni, fryzjerzy, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, kierowcy autobusów, kierowcy ciągnika siodłowego, kierowcy samochodu ciężarowego, kierownicy budowy, koordynatorzy projektów unijnych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki, posadzkarze, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, programiści i administratorzy stron internetowych, przedstawiciele handlowi, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze metodą MIG/MAG, spawacze metodą TIG, specjaliści automatyki i robotyki, spedytorzy i logistycy, szefowie kuchni, technicy elektrycy, technicy mechanicy oraz tynkarze.