Nowe tramwaje będą kursowały po śląskich torowiskach. W sali konferencyjnej Zakładu Usługowo-Remontowego Tramwajów Śląskich spółka podpisała umowę z firmą Modertrans Poznań na dostawę nowych jednoczłonowych tramwajów.

Spółka Tramwaje Śląskie podpisała dziś, 8 marca, umowę z firmą Modertrans Poznań na dostawę 10 nowych, jednoczłonowych tramwajów. Dwa z nich (dwukierunkowe) będą jeździły trasą linii 38 w Bytomiu. Koszt tej inwestycji to prawie 29 mln złotych.

Umowa zawiera możliwość zamówienia jeszcze dodatkowych pięciu. Byłyby to tramwaje jednoczłonowe - mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Nowe tramwaje trafią do spółki w ramach współfinansowanego przez UE projektu dotyczącego zintegrowane projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej.

Zobacz galerię

Przypomnijmy, że spółka w ramach II etapu tego projektu zobowiązała się wybudować nowe torowiska w Bytomiu oraz zmodernizować torowiska w Chorzowie, Świętochłowicach, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. 26 lutego podpisano umowę o dofinansowanie drugiego etapu „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru". W sumie to ok. 23 km zmodernizowanych i nowych tras. Ponadto perony zostaną dostosowane do osób niepełnosprawnych. Zakończenie tych prac planowane jest na 2020 rok.

Tramwaje Śląskie dostały w grudniu z Unii Europejskiej prawie 400 mln złotych na I etap projektu, który obejmował łącznie 10 miast naszej aglomeracji - Będzin, Bytom, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze.

W ramach trzeciego etapu projektu Tramwaje Śląskie planują wybudować nowe torowisko o długości 4,75 km w Katowicach. Pozwoli ono skomunikować południowe dzielnice Katowic z centrum miasta i całą metropolią.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ