72 mieszkania powstaną w Zabrzu, 50 w Rudzie Śląskiej, 45 w Katowicach oraz 18 w Chorzowie. Najemcy na lokale miejskie już czekają.

Zarząd Budownictwa Miejskiego – TBS Sp. z o.o., miejska spółka, wybuduje w Zabrzu nowe mieszkania. Osiedle przy ul. Trocera składać się będzie z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajdą się 72 mieszkania, zaplanowane tak, aby spełniały wszelkie potrzeby przyszłych najemców. W ofercie będą zarówno kawalerki, jak również mieszkania dwu- i trzypokojowe. Do wyboru będą mieszkania o powierzchni od 33 do 67 metrów kwadratowych. Lokale mają być gotowe na wiosnę 2019 roku.

– Potrzeba nowych mieszkań to jedna z najpilniejszych obecnie potrzeb mieszkańców naszego miasta – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Kameralna lokalizacja, nowoczesne budownictwo, szeroki wachlarz wyboru mieszkań, duży parking i bliskość centrum miasta – to tylko niektóre atuty osiedla Trocera. Oferta zamieszkania na osiedlu wydaje się być bardzo atrakcyjna dla rodzin z dziećmi: zaplanowano tu plac zabaw, ławeczki wśród zieleni, a samo usytuowanie osiedla Trocera gwarantuje bliskość szkół i przedszkoli. Nabór na mieszkania cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Efekt? Bardzo sprawne podpisanie umów partycypacji. – Mieszkania na wynajem na osiedlu Trocera w Zabrzu są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą mieszkać nowocześnie i wygodnie w centrum miasta, nie angażując ogromnych środków finansowych – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

W Rudzie już budują

W Katowicach boom na inwestycje mieszkaniowe jest od kilku lat, budują prywatni deweloperzy, ale także katowicki TBS, natomiast modernizuje i remontuje stare kamienice KZGM. TBS buduje osiedle Różane na osiedlu Witosa.

Natomiast KZGM buduje nowe mieszkania komunalne (45 w trzech budynkach) w Szopie-nicach oraz przeprowadza generalne remonty kamienic i znajdujących się w nich mieszkań głównie w centrum miasta, ale nie tylko, które następnie przyznawane są osobom czekającym na mieszkanie komunalne albo wystawiane w przetargach na najem. W Rudzie Śląskiej powstanie z kolei 50 mieszkań komunalnych. Zostaną zbudowane w ciągu dwóch lat u zbiegu ul. Stromej i Bytomskiej w Orzegowie.

– Umowa ma formułę „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca ma przygotować dokumentację budowlaną, uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia oraz wykonać prace budowlane – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.
Co ważne, teren znajdujący się wokół budynków zostanie zagospodarowany. W planach są także nasadzenia drzew. Mieszkania będą posiadały standard zbliżony do deweloperskiego. Jak informuje rudzki magistrat, w każdym budynku powstanie jedno mieszkanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

A przy ul. Lisiej w Nowym Bytomiu rozpocznie się budowa 4 budynków mieszkalnych, w których znajdzie się 46 mieszkań komunalnych.

Za czym kolejka ta stoi?

Mimo ofensywy mieszkaniowej w śląskich miastach, nie udało się do końca wyeliminować problemu kolejek oczekujących na mieszkania komunalne.

W Zabrzu, gdzie lokali komunalnych jest aż 12 tysięcy, na przydział mieszkania trzeba czekać czasem nawet 15 lat. Na liście oczekujących znajduje się nieco ponad 7 tys. osób.

– W ciągu ostatnich lat liczba ta się zmniejszyła. Na lokal czeka się krócej niż kiedyś – przekonuje Anna Wyleżoł, naczelnik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Z kolei w Chorzowie przy ul. Truchana 56 powstanie budynek z 18 mieszkaniami komunalnymi. Dwa mieszkania przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Termin zakończenia budowy planowany jest na czwarty kwartał 2018 roku. Obecnie trwa także budowa TBS-ów przy ul. Kościuszki, w 2018 roku oddanych zostanie tam 61 nowych mieszkań, w tym 16 komunalnych. W przyszłym roku miasto planuje rozpocząć przebudowę pawilonu szpitalnego przy ul. Karola Miarki na budynek mieszkalny. Mieszkania komunalne powstaną także w nowym segmencie przy ul. Żeromskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM