Bumar chce aktywnie włączyć się w proces kształcenia przyszłych pracowników dla swojego sektora. W Zespole Szkół Samochodowych im. Grota Roweckiego uruchomiona zostanie od września klasa patronacka Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy SA.

Bumar chce aktywnie włączyć się w proces kształcenia przyszłych pracowników dla swojego sektora. W Zespole Szkół Samochodowych im. Grota Roweckiego uruchomiona zostanie od września klasa patronacka Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy SA. List intencyjny w tej sprawie podpisał dziś prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz i prezes Bumaru Łabędy, Piotr Janik.

Uczniowie o kierunku mechanik pojazdów samochodowych od września będą odbywać zajęcia praktyczne w Bumarze - jako klasa patronacka.

Dzięki temu będą w klasie mechanik samochodowy wprowadzane zajęcia praktyczne dotyczące produkcji, jaką zajmuje się Bumar. Doświadczeni pracownicy zapoznają uczniów w działach produkcyjnych z procesami technologicznymi i produkcyjnymi.

- Wykwalifikowani fachowcy to aktualnie najbardziej deficytowa profesja , zwłaszcza na naszym gliwickim rynku, gdzie jest wiele zakładów zabiegających o dobrego pracownika i stąd bardzo cieszy taka wspólna inicjatywa - mówił prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. - Fakt ten także dobrze świadczy o kondycji Bumaru.

Taka inicjatywa edukacyjna to zatem odpowiedź na potrzeby rynku pracy, ale także w szerszym kontekście.

- Zakłady Mechaniczne Bumar deklarują w ten sposób w nowym projekcie edukacyjnym, a tym samym oferują współuczestnictwo w reformie edukacji, w której i nacisk łoży się na szkolnictwo zawodowe - podkreśla prezes Janik.

Jak podkreśla Piotr Wypych, dyrektor departamentu wykonawczego Bumaru, od 2015 roku przyjęto 60 osób, a dalszy rozwój jest w planach. Dodatkowo w tym czasie 3-krotnie podwyższono wynagrodzenie. Obecnie, przy zatrudnieniu liczącym ponad 820 osób, średnie wynagrodzenie brutto to ponad 4,5 tys. złotych. To także ma być magnes dla uczniów.

- Dzięki klasie patronackiej zapewnimy sobie także ciągłość zatrudnienia i wykwalifikowane kadry - podkreśla Piotr Wypych,dyrektor departamentu wykonawczego Bumaru.

Już po pierwszym roku nauki, jak zapewnia uczniowie osiągający najlepsze wyniki będą otrzymywać od Bumaru nagrody, zaś po II roku dla wyróżniających się będą ufundowane przez firmę stypendia, a także umowy gwarantujące zatrudnienie po zakończeniu edukacji.

Nauka obejmie 3 lata, będą w niej mogli rozpocząć naukę uczniowie już w nowym systemie oświatowym, w którym zawodówki zastąpią Branżowe Szkoły I stopnia. Czekać będzie 20 miejsc.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nasza propozycja dla uczniów wzbogaci się - podkreślał Jacek Płowiec, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Gliwicach. - Naszymi partnerami są Aeroklub Gliwice, dotąd duże, autoryzowane stacje pojazdów, jak Renault i Ford, Bus Center Service obsługujący solarisy, ale partner tego formatu i tak ważnej branży z pewnością przyciągnie chętnych uczniów- podkreśla.

Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy SA są producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym. Członkiem Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ponad 65-lat doświadczeń. Spółka jest głównym dostawcą renomowanych czołgów dla polskiej armii w tym głównym wykonawcą i liderem modernizacji czołgów Leopard2A4 do wersji 2PL.

Zobacz galerię