Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inna. Kobiety przełamują tabu w Kinie Kosmos w Katowicach [PROGRAM PRZEGLĄDU]

MCH
Przegląd "Inna. Kobiety przełamują tabu" - początek w środę 18 października
Przegląd "Inna. Kobiety przełamują tabu" - początek w środę 18 października arc. mat. organizatora
Filmy o kobietach i nakręcone przez kobiety. Projekcje, spotkania z artystkami, aktywistkami życia społecznego i gorące dyskusje. Tak w wielkim skrócie zapowiada się nowy, cykliczny przegląd w katowickim kinie Kosmos, "Inna. Kobiety przełamują tabu". Początek w środę, 18 października.

„Inna. Kobiety przełamują tabu” to nowy przegląd filmowy w kinie Kosmos w Katowicach, którego inspiracją jest światowe kino kierujące obiektyw kamery w stronę kobiet. Rozpocznie się w środę i potrwa do poniedziałku, 23 października.

Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z artystkami, psycholożkami i aktywistkami życia społecznego. Tegoroczna, pierwsza edycja wydarzenia przywoła obraz „kobiety łamiącej tabu”, przekraczającej granice wyznaczone jej zarówno przez kulturę, jak i naturę.

Jako pierwszy organizatorzy wezmą na warsztat stereotyp Ślązaczki. Imprezę otworzy premierowy pokaz filmu „Gruba”, Marii Zmarz Koczanowicz. To portret trzech kobiet w różnym wieku, które łączy wspólna praca - sortowanie węgla w Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy.

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką i bohaterkami jej filmu oraz dr Zbigniewem Kadłubkiem z Uniwersytetu Śląskiego, pisarzem, znawcą literatury i Śląska.

Na czwartek zaplanowano z kolei pokaz pierwszego pełnometrażowego dokumentu o pisarce, poetce, aktorce i aktywistce, Mayi Angelou. To jedna z największych postaci na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w USA. Pod koniec lat 50. współpracowała z Martinem Lutherem Kingiem. W latach 60. współwydawała gazety w Afryce. W latach 70. wróciła do USA, ciesząc się uznaniem polityków i naukowców. Dwa razy była nominowana do Nagrody Pulitzera – za tom poezji Just Give Me a Cool Drink of Water 'Fore I Die (1971) i za scenariusz do filmu Georgia, Georgia z 1971 roku. Uhonorowana została nagrodą Tony – najcenniejszym wyróżnieniem dla twórców teatralnych w USA.

Dokument „Maya Angelou: pójdę naprzód” Boba Herculesa i Rity Coburn-Whack jest pierwszym poświęconym jej pełnometrażowym obrazem filmowym. Początek projekcji o godz. 19. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Anką Sasnal, Małgorzatą Tkacz-Janik i Sonią Dragą.

Piątkową porcję kobiecego kina rozpocznie klasyczny dramat, „Skłóceni z życiem” z Marylin Monroe (godz. 17) w roli głównej, a zakończy nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Jagody Szelc, „Wieża. Jasny dzień” (godz. 20).

W sobotę będzie okazja zobaczyć pokaz studenckich etiud Agnieszki Osieckiej (godz. 17), a w niedzielę poświęcony Elżbiecie Czyżewskiej dokument „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej (godz. 16) oraz „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej (godz. 20.30), którym towarzyszyć będą spotkania z reżyserkami.

Przegląd zakończy natomiast spojrzenie na kobietę męskim okiem – „Moja matka” Nanniego Morettiego, po którym odbędzie się spotkanie z Marcinem Wichą, autorem książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Bilety na pojedyncze seanse kosztują 17 i 14 złotych. Karnet na wszystkie projekcje kosztuje 60 złotych.

Program

18.10 środa
Śląsk jest kobietą
godz. 19.00 premiera filmu „Gruba” (Polska, 2017), reż. Maria Zmarz-Koczanowicz + spotkanie z twórcami oraz z dr Zbigniewem Kadłubkiem (prowadzenie Jarosław Makowski) + ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego

19.10 czwartek
Cicha rewolucja kobiet

godz. 19.00 spotkanie z Anką Sasnal, Sonią Dragą, Małgorzatą Tkacz-Janik + promocja książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favilli i Francesca Cavallo + premierowy pokaz filmu „Maya Angelou: Pójdę naprzód” (USA, 2016), reż. Bob Hercules, Rita Coburn Whack

20.10 piątek
Słabość i siła kobiet

godz. 17.00 „Skłóceni z życiem” (USA, 1961), reż. John Huston + spotkanie (prowadzenie Katarzyna Montgomery)

godz. 20.00 premiera filmu „Wieża. Jasny dzień” (Polska, 2017), reż. Jagoda Szelc

21.10 sobota
Kontrkultura. Kobieta wychodzi z cienia

godz. 14.00 „Carol”, reż. Todd Haynes
Seans dla rodziców. W trakcie seansu rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką profesjonalnych animatorek.

godz. 17.00 spotkanie z Agatą Passent (poprowadzenie Anita Skwara) + pokaz filmów krótkometrażowych Agnieszki Osieckiej

godz. 17.30 „Ukryte działania” (USA, 2016), reż. Theodore Melfi

godz. 19.30 spotkanie z Tadeuszem Sławkiem (Prowadzenie Anita Skwara) + pokaz filmu „Godziny” (USA, W. Brytania, 2003), reż. Stephen Daldry

22.10 niedziela
Polskie kino kobiet

godz. 16.00 „Aktorka” (Polska, 2015), reż. Kinga Dębska, Maria Konwicka + spotkanie z Kingą Dębską (prowadzenie Anita Skwara)

godz. 18.15 spotkanie z Karoliną Bielawską i Anną Jadowską (prowadzenie Marzena Rogalska) + premiera filmu „Dzikie róże” (Polska 2017), reż. Anna Jadowska

godz. 20.30 „Mów mi Marianna” (Polska, 2015), reż. Karolina Bielawska

23.11 poniedziałek
Matka: między kulturą, a naturą

godz. 19.00 promocja książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (prowadzenie Katarzyna Janowska) + pokaz filmu „Moja matka” (Włochy, 2015), reż. Nanni Moretti

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień Magazyn Informacyjny DZiennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!