Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tadeusz Chmielewski, reżyser "Nie lubię poniedziałku", "Jak rozpętałem II Wojnę Światową"

KD
Tadeusz Chmielewski (1927-2016)
Tadeusz Chmielewski (1927-2016)
W niedzielę, 4 grudnia, w wieku 89 lat zmarł Tadeusz Chmielewski, wybitny reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Twórca takich filmów jak "Wiosna panie sierżancie", "Nie lubię poniedziałku" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową" - na swojej stronie internetowej poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Filmy Tadeusza Chmielewskiego większości z nas towarzyszyły od najmłodszych lat. Jak podkreślają pracownicy SFO, jego trzyczęściowa farsa "Jak rozpętałem II wojnę światową" należy do najchętniej oglądanych polskich filmów. Ale jego filmoteka była pełna kultowych komedii, które śmieszą do dziś: "Gdzie jest generał…", "Pieczone gołąbki", "Nie lubię poniedziałku", "Wiosna panie sierżancie".

Chmielewski urodził się 7 czerwca 1927 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. Debiutował w 1957 roku filmem "Ewa chce spać". W 1987 roku został nagrodzony Srebrnymi Lwami Gdańskimi za adaptację prozy Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka". W 2010 roku został wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok później przyznano mu nagrodą "Orła" w kategorii "Za osiągnięcia życiowe". Zaś w ubiegłym roku otrzymał Platynowe Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni za całokształt twórczości.

- Chmielewski jak chyba nikt inny w naszym kinie łączy socjologiczną obserwację, komediowy warsztat i poetycką wrażliwość - mówił dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk podczas wręczania mu nagrody w 2015.

Jak piszą jego koledzy z SFP, jako jeden z nielicznych reżyserów zaczął realizować filmy na podstawie własnych scenariuszy, w okresie, w którym główną inspiracją dla filmowców były utwory literackie.

Był autorem scenariuszy do filmów innych reżyserów: "Pełnia nad głowami" (reż. Andrzej Czekalski, 1974) i "U Pana Boga za piecem" (reż. Jacek Bromski, 1998, pod pseudonimem Zofia Miller). Chmielewski aktywnie działał na rzecz środowiska filmowego. "W latach 1983-87 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 1984-2009 pełnił funkcję dyrektora Zespołu, a następnie Studia Filmowego "Oko", w którym powstały m.in. słynne filmy Andrzeja Barańskiego, Jacka Bromskiego, Wojciecha Wójcika, Marka Piestraka, Stanisława Jędryki czy Doroty Kędzierzawskiej. Był członkiem Komitetu Kinematografii, należał do Polskiej Akademii Filmowe " - czytamy na stronie SFP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Nie żyje Tadeusz Chmielewski, reżyser "Nie lubię poniedziałku", "Jak rozpętałem II Wojnę Światową" - Dziennik Zachodni