Ważne
  Jest projekt ustawy ograniczenia handlu w niedzielę

  Jest projekt ustawy ograniczenia handlu w niedzielę

  red

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jest projekt ustawy ograniczenia handlu w niedzielę
  Zamknięte niemal wszystkie sklepy i wymóg specjalnych zgód na pracę w centrach dystrybucyjnych - tak ma wyglądać przygotowana przez NSZZ "Solidarność" obywatelska ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Jak wynika z informacji money.pl, związek porozumiał się już w tej sprawie z organizacjami kupieckimi. W czwartek zawiązać ma się komitet inicjatywy ustawodawczej.
  Jest projekt ustawy ograniczenia handlu w niedzielę
  Zakaz handlu w niedzielę dotyczyć ma wszystkich sklepów: dużych, średnich i małych. W tych ostatnich za ladą stanąć będzie mógł co najwyżej właściciel. Warunek będzie jeden - żadnego dodatkowego pracownika do pomocy. Obecnie wiele sklepów obchodzi zakaz handlu w święta zatrudniając na jeden dzień osoby na umowę-zlecenie. Tak działa m.in. Żabka. Ta luka ma według przepisów "Solidarności" zniknąć.

  "Sklep, żeby mógł się otworzyć w niedzielę, będzie musiał być prowadzony jako jednoosobowa działalność gospodarcza" - wynika z projektu.

  Od zasady zakazu handlu w niedzielę będą jednak wyjątki. Po pierwsze święta. Na tydzień przed Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą sklepy mogą być otwarte. Podobnie będzie z tzw. niedzielami wyprzedażowymi - po jednej w styczniu oraz w czerwcu.

  Poza tym wyjątki obejmą niektóre rodzaje sklepów. Otwarte będą mogły być kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, placówki w centrach wolnocłowych i hotelach oraz punkty z pamiątkami czy dewocjonaliami. Te ostatnie będą musiały wykazać, że co najmniej 30 proc. obrotu stanowi dla nich sprzedaż właśnie pamiątek. Wyjątek zrobiono też dla sklepów przyzakładowych oferujących produkty z cukierni i piekarni.

  Handlować będą mogły też stacje paliw, ale tylko na powierzchni maksymalnie 150 metrów kwadratowych. Ma to zapobiec otwieraniu przy nich małych supermarketów. W ten sposób działać próbowały ostatnio m.in. Tesco czy Carrefour. A Orlen sam testował otwarcie sklepów pod swoją marką. Oczywiście otwarte będą lokale usługowe: kina, restauracje, bary.

  "Solidarność" zrezygnowała z kontrowersyjnego pomysłu zamykania na niedzielę centrów dystrybucyjnych i sklepów internetowych. Eksperci ostrzegali, że skończy się to pustymi półkami po weekendzie. Ostatecznie pracownicy magazynów będą mogli pracować, ale tylko pod warunkiem, że ich pracodawca dostanie od nich pisemną zgodę. Jednocześnie będą oni musieli otrzymać za pracę w niedzielę podwójną stawkę.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mozg kolibra

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Hen:na Zachodzie nie handluje sie w niedziele iswieta bo to obniza koszty handlu i ceny!Cz y potrafi to kapnac twoj mozg wielkosci mozgu kolibra??????Jestes tak prymitywny???????????????????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dyktatury Solidarnosci aparatu - parti pis apparatu!

   Hen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Przeciez jak ktoś nie chce pracoować to niech się zwolni.Głupki poltyczne madrza sie a ludzi estracą robote i pieniadze. Firmy stracą pieniądze. A wolni klienici jak za komuny czy dyktatury...rozwiń całość

   Przeciez jak ktoś nie chce pracoować to niech się zwolni.Głupki poltyczne madrza sie a ludzi estracą robote i pieniadze. Firmy stracą pieniądze. A wolni klienici jak za komuny czy dyktatury Solidarnosci aparatu - parti pis apparatu!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja proponuję iść w drugą stronę

   dd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   W niedzielę niech pracuje kto chce, tylko niech ceny w tym dniu będą dwa razy wyższe, oczywiście lwia część tego będzie podatkiem.
   Problem chyba sam się rozwiąże.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam pytanie

   stokrotka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   A ilu pracowników zostanie zwolnionych z handlu ? Czy NSZZ Solidarność będzie im wypłacać wynagrodzenia w ramach rekompensaty ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mam pytanie

   ferdek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   czy kościół nie kręci w niedzielę biznesów? ano kręci póki koszyczki krążą po ławkach kościelnych to to jest biznes chyba że zrezygnują w soboty i niedzielę z poboru haraczy!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ksiądz też pracownik

   antypis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Proszę dopisać też zakaz pracy faroszom. Niech nie szczują z ambony w niedziele.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W niedziele powinny być zamknięte kościoły.

   CH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   To jest dzień relaksu, dla rodziny. Czarownika można odwiedzić w inny dzień.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama