Kolejne inwestycje w Metropolii

  Kolejne inwestycje w Metropolii

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Kolejne inwestycje w Metropolii
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Fot. Krzysztof Krzemiński

  Miasta metropolii chcą przyciągnąć do siebie mieszkańców innych miast lub zatrzymać już mieszkających. W różny sposób, poprzez inwestycję, poprawę jakości życia oraz wprowadzenie ułatwień. Już teraz przed nami zakończone dwie inwestycje w zachodniej części GZM, w Zabrzu i Gliwicach.
  Arena Zabrze dla 24 tys. kibiców
  Nowy stadion jest największą inwestycją kubaturową w historii Zabrza. To 57 tysięcy m2 powierzchni użytkowej, 5 kondygnacji i 30 m wysokości. Te parametry robią wrażenie. Stadion powstał dzięki pracy wielu zespołów eksperckich. Koncepcję budowy konsultowano też z kibicami, Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ekstraklasą SA.

  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza: - Obserwowaliśmy z jak wielu stron kraju płynęły głosy wsparcia dla budowy tego obiektu. Na niego czekała piłkarska Polska. Kiedy przychodzi się na stadion i widzi efekty pracy, to przy wielu trudnościach – warto było. Powstała piękna architektonicznie przestrzeń. A wracając do początków budowy to trzeba powiedzieć, ze zabrzański samorząd podjął się bardzo trudnego wyzwania. Mimo wielu przeciwności losu poradziliśmy sobie i teraz z wielką przyjemnością możemy zaprosić kibiców na stadion, który spełnia najwyższe wymagania i standardy.

  Koszt budowy stadionu w przeliczeniu na jedno miejsce jest o wiele niższa, niż w przypadku innych polskich stadionów budowanych na Euro 2012. W Zabrzu to 2300 euro, w Gdańsku 3690 euro, a w Warszawie i Wrocławiu 4208 euro na jedno krzesełko.

  Historyczny stadion Górnika Zabrze według projektu słynnego, berlińskiego architekta prof. Gustawa Allingera oddano do użytku w 1934 roku. Najważniejszym przedwojennym wydarzeniem był rozegrany tu w 1935 roku mecz pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej części Śląska. W latach 80. i 90. ubiegłego wieku przy ulicy Roosevelta 81 polska reprezentacja rozegrała siedem meczów międzypaństwowych, między innymi z takimi potęgami jak: Niemcy, Holandia i Francja. Na zbudowanym przed II wojną światową stadionie Górnik Zabrze czternaście razy świętował mistrzostwo kraju. W czerwcu 2005 roku stadionowi nadano imię legendarnego napastnika Górnika Zabrze, Ernesta Pohla.

  DTŚ w Gliwicach
  19 marca odbędzie się oficjalne otwarcie odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej. Tego dnia każdy mieszkaniec metropolii będzie miał wyjątkową okazję, by z bliska przyjrzeć się jednej z najważniejszych inwestycji drogowych w historii miasta.
  Według wstępnych planów, pierwsze samochody powinny wjechac na DTŚ w nocy z 20 na 21 marca. Drogowa Trasa Średnicowa jest gotowa. Obecnie trwają odbiory techniczne na odcinku G2, w śródmieściu Gliwic. Wszystko przebiega zgodnie z planem i w sobotę, 19 marca, każdy będzie mógł osobiście sprawdzić, jak z bliska wygląda największa gliwicka trasa.

  To ogromna, planowana od 40 lat inwestycja. Obecnie prowadzimy rozmowy z marszałkiem Województwa Śląskiego, inwestora tego przedsięwzięcia, na temat oddania odcinka G2 do użytku. Wszystko wskazuje na to, że będzie to 19 marca. Tego dnia po południu oraz 20 marca, każdy zainteresowany będzie mógł przespacerować się po DTŚ, wejść do tunelu i przejechać trasę na rowerze czy na rolkach. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy zobaczyli tę inwestycję. 20 marca, późnym wieczorem, na DTŚ wjadą samochody – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

  Warto skorzystać z tej sposobności i osobiście sprawdzić, jak wygląda gotowa „średnicówka”. To bardzo dobra okazja, która już nigdy się nie powtórzy, bo po udostępnieniu DTŚ dla ruchu, nikt na piechotę do tunelu już nie wejdzie. A właśnie ten obiekt warto zwiedzić w szczególności - zainstalowano w nim m.in. 11 rodzajów różnego rodzaju systemów, niemal 700 lamp, 50 kamer wykrywających zdarzenia w tunelu i 16 monitorujących sytuację przed i w tunelu.

  Inwestycja o wartości niemal miliarda zł, jest współfinansowana przez Unię Europejską, z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, państwowej rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu miasta.

  Więcej informacji o naszej metropolii na: www.gzm.org.pl oraz https://www.facebook.com/metropolia.silesia a także w piątkowym Dzienniku Zachodnim na stronach Twojego miasta.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama