RTV Euro AGD rozdaje sprzęt za darmo? Największy przekręt na...

  RTV Euro AGD rozdaje sprzęt za darmo? Największy przekręt na polskim Facebooku

  AP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  RTV Euro AGD rozdaje sprzęt za darmo? Największy przekręt na polskim Facebooku
  1/5
  przejdź do galerii

  ©screen by antyweb.pl

  RTV Euro AGD rozdaje sprzęt za darmo? To dopiero przekręt... Jak informuje portal antyweb.pl, na Facebooku pojawiła się kolejna akcja mająca na celu wyłudzić od nas pieniądze i dane do logowania. „RTV EURO AGD Rozdaje Ponad 20 Tys. Sprzętów RTV i AGD Z Rocznika 2014/2015” – grupa na Facebooku, która zebrała blisko 75 tys. członków miała na celu rozpowszechnianie oszustwa i pozyskiwanie kolejnych "fanów".
  "RTV EURO AGD Rozdaje Ponad 20 Tys. Sprzętów RTV i AGD Z Rocznika 2014/2015" nie była pierwszą i z pewnością też nie ostatnią próbą oszustwa na polskim Facebooku. Była jednak najlepiej zorganizowana. W akcji wykorzystano kilka banalnych mechanizmów, zgrano je ze sobą i tak powstała samonapędzającą się machina zbierająca dane do logowania na Facebooku oraz wyłudzająca pieniądze na sms-y premium.

  Grupa „RTV EURO AGD Rozdaje Ponad 20 Tys. Sprzętów RTV i AGD Z Rocznika 2014/2015” została usunięta dopiero w poniedziałek. Tymczasem "promocja", o ktorej mogliśmy się tam dowiedzieć miała trwać od 2 do 9 kwietnia, więc mnóstwo osób zdążyło się już nabrać.

  Na oficjanym profilu RTV EURO AGD czytamy dziś:

  Drodzy Użytkownicy,
  Jeszcze raz przypominamy, że o akcjach promocyjnych informujemy tylko na naszych oficjalnych kanałach. Dostaliśmy od Was wiele wiadomości informujących o pojawianiu się nowej fałszywej grupy, za które serdecznie dziękujemy. Staramy się rozwiązać tę sprawę.


  Na czym polegał przekręt? Oszustwo było serwowane w kilku krokach.

  W ogłoszeniu przypiętym na samej górze grupy zawisła informacja, że sklep chce rozdać użytkownikom Facebooka 20 tys. sprzętów, m.in. miały to być konsole PlayStation 4, 55-calowe Smart TV LG, kina domowe Samsunga, komputery PC ASUS-a oraz drony, smartfony, monitory i wiele innych.

  Pod tą pokaźną listą widniał link do formularza zgłoszeniowego, który wymagał zalogowania się danymi do Facebooka. Jak można się domyślić, to była pierwsza pułapka, bowiem formularz był fałszywy. Zamiast zalogować się do Facebooka, ofiara oszustwa przekazywała swoje dane do logowania twórcom serwisu.

  Kolejna pułapka czekała na nas w momencie kiedy z listy sprzętów mieliśmy wybrać ten, który chcemy dostać. wyskakiwała wtedy podstrona informująca o konieczności wysłania sms-a na i wpisania otrzymanego kodu. Oczywiście podany numer był numerem premium. Taki sms kosztował jedynie... 25zł netto, czyli 30, 75zł brutto. I gdzie się podziało tytułowe "za darmo"?

  Ale to nie koniec konsekwencji. Przekazanie danych do logowania wiązało się z nieograniczonym dostępem oszustów do naszego konta. Wykorzystywali oni to do zapraszania wszystkich naszych znajomych do gruoy oraz publikowania na naszym profilu radosnych postów o tym, że wygraliśmy i że zachęcamy wszystkich do udziału. W ten sposób grupa zdobyła ponad 75 tys. członków. Oprócz tego twórcy przekrętu posiadają teraz adresy e-mail i numery telefonów, na które z pewnością wkrótce zacznie przychodzić złośliwy spam.

  Ile osób dało się nabrać? Ile jeszcze takich akcji musi się odbyć, aby ludzie przestali wierzyć na słowo w to, co przeczytają w internecie? Pamiętajcie, jeśli coś wygląda podejrzanie, nie logujcie się, a już na pewno nie wysyłajcie sms-ów lub nie podawajćie numeru telefonu ani adresu. Niestety, takie próby wyłudzenia informacji i pieniędzy nie skończą się, dopóki ludzie będą dali się nabierać.
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oszuści

   Janosik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Przecierz po to powstał facebook. Dla naiwnych, głupich ludzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idioci

   George (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Głupich nie seją :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama