- Należy pamiętać o szacunku dla kobiet i o tym, że mają równe prawa - mówiła w rozmowie Agencją Informacyjną Polska Press Dominika Kulczyk, inicjatorka Kulczyk Foundation i jedna z najbogatszych Polek. Jednocześnie zachęciła do wzięcia udziału w poniedziałkowym „Czarnym Proteście”.

AIP

Dominika Kulczyk powiedziała, że wszystkie kobiety zatrudnione w Kulczyk Foundation będą miały wolne na życzenie w nadchodzący poniedziałek. W tym dniu odbędzie się „Czarny Protest”, w trakcie którego przedstawiciele świata kultury i polityki będą protestować przeciwko zaostrzeniu obecnego prawa aborcyjnego.

- Uważam, że nikt nie prawa zabierać nam wolności i będę zawsze bardzo mocno wspierać te kobiety, które chcą być uszanowane - mówiła dla AIP Dominika Kulczyk. - Jestem feministką bardzo szanującą i doceniającą rolę mężczyzn w dzisiejszym świecie - dodała.

Obecnie wdrażany projekt złożony przez komitet „Stop Aborcji” zakłada likwidację istniejących w tej chwili trzech wyjątków dopuszczających aborcję - gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki, gdy płód jest trwale i ciężko upośledzony lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu. Ogólnie chodzi o to, aby całkowicie zakazać usuwania ciąży. Złamanie tego zakazu ma grozić karą pozbawienia wolności. Karane ma być także „spowodowanie śmierci dziecka poczętego” - od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
W minionym tygodniu projekt zaostrzający prawo aborcyjne trafił do prac komisji sejmowej. Zaś projekt złożony przez komitet „Ratujmy kobiety” liberalizujący dostęp do aborcji został odrzucony przez posłów w pierwszym czytaniu.