Łódź włączyła się w światowe obchody Dnia Informacji o Rekonstrukcji Piersi. To wciąż dla wielu kobiet po mastektomii mało znany temat. Dwadzieścia jeden wspaniałych kobiet, które pokonały raka piersi, udowadniają, że odtworzenie piersi to bardzo istotna część terapii onkologicznej.

Łódź jest jedynym miastem w Polsce, w którym zorganizowano obchody Bra Day. To trzecia edycja imprezy, na świecie - piąta. W sobotę (23 października) odbyła gala podsumowująca cały tydzień badań dla kobiet i konsultacji specjalistycznych - Bra vissime. To był wyjątkowy wieczór w Centrum Promocji Mody. - Bra vissime z języka włoskiego oznacza wspaniałe, fantastyczne, niepowtarzalne, dlatego tutaj pojawi się dwadzieścia jeden niesamowitych kobiet - takimi słowami Dorota Wellman otworzyła galę i przywitała wszystkich gości.

CZYTAJ TEŻ: Bra Day: Pokaz mody. Na wybiegu kobiety po rekonstrukcji piersi [ZDJĘCIA, FILM]

Ubiegłoroczna edycja Bra Day była ogromnym sukcesem. Kobiety wzięły udział w pokazie mody, a w tym roku pokazały się z zupełnie innej strony. Tematem tegorocznej gali były cztery żywioły: ognia, wody, powietrza i ziemi. Bohaterki zostały przypisane do każdego z żywiołów. Pokazały swoje talenty - tańczyły, śpiewały, recytowały w języku japońskim i malowały obrazy. Przede wszystkim opowiedziały poruszające historie swojego życia, przekonywały, by cieszyć się z każdej chwili i wyciągać z niej wnioski.

Wydarzenie do Łodzi "przywiózł" dr Piotr Pluta, chirurg onkolog w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. - Akcję zaczerpnąłem podczas jednego z moich pobytów na konferencji. Pewien znajomy chirurg z Mediolanu powiedział, że pacjentki nie mają wykonywanych rekonstrukcji piersi, bo o nich nie wiedzą. Postanowiłem to zmienić i to powoli się dzieje, bo rekonstrukcji w Łodzi jest coraz więcej. Rok temu było ich prawie 180, ale nie chodzi o bicie rekordów, chcemy by rekonstrukcja była integralną częścią leczenia chorych na raka piersi - mówi dr Piotr Pluta.

ZOBACZ TAKŻE: Rak piersi to choroba, którą wiele kobiet nadal lekceważy

Ważną częścią Bra vissimie była aukcja, z której zysk zostanie przeznaczony na warsztaty z psychologiem onkologicznym. Do kupienia były m.in. wieloletnie wina, kamizelka ze złotej skóry MMC Studio, praca rektora łódzkiej ASP, weekend z BMW i3, bielizna Alles czy koszulki z nadrukami zaprojektowanymi przez bohaterki Bra Day. W sumie udało się zebrać 14 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ: Bra Day 2016 w Łodzi. "Z jednym cyckiem też można kochać". Kobiety projektowały koszulki [ZDJĘCIA]

Organizatorami Bra Day byli: ASP w Łodzi, szpital im. Kopernika w Łodzi, łódzka Szkoła Filmowa i fundacja "Pełną piersią".