Nowe stroje będą granatowe, uszyte z bardziej wytrzymałych tkanin, niekrępujące ruchów

Granatowy kolor i nowy rodzaj nakrycia głowy - furażerka, zamiast czapki z daszkiem. To najistotniejsze zmiany w umundurowaniu funkcjonariuszy policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowało nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany w strojach ćwiczebnych dla mundurowych.

Już od ubiegłego roku lubelski garnizon testuje nowe umundurowanie. - Otrzymaliśmy 43 komplety. Służą w nich m.in. policjanci z ruchu drogowego i prewencji - wyjaśnia Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka KWP w Lublinie.

W umundurowaniu zmienił się jedynie kolor munduru roboczego, który do tej pory był czarny. - Mundury tzw. uroczyste pozostaną na razie w takim samym kolorze i kroju, jak dotychczasowe, czyli będą granatowe. Dodatkowo w mundurze roboczym pojawią się drobne elementy wzornicze, które będą upodabniały je w większym stopniu, niż dotychczas z mundurem „wyjściowym” - mówi w rozmowie z nami przedstawiciel Wydziału Prasowego MSWiA. Nowością będzie również czapka furażerka.

Nowy strój dla funkcjonariuszy ma sportowy charakter i nie krępuje ruchów. Lubelscy policjanci są zadowoleni z nowych mundurów. - Zmiany są diametralne. Począwszy od koloru, poprzez krój i tkaniny - mówi Laszczka-Rusek.

Poprzedni czarny wzór munduru obowiązywał od 1997 roku. - Nawet tkaniny, z jakich były wcześniej szyte mundury się różnią. Te obecne są bardziej wytrzymałe i bardziej komfortowe - podkreśla rzeczniczka lubelskich funkcjonariuszy.

Wymiana umundurowania będzie odbywała się sukcesywnie. Funkcjonariusze będą mogli używać dwóch rodzajów mundurów do końca 2021 r.

Projekt rozporządzenia wprowadza także szereg innych rozwiązań. - Policjanci, którzy są w samochodzie służbowym nie będą musieli nosić czapek służbowych. Z obowiązku noszenia nakrycia głowy zwolnieni zostaną również rzecznicy prasowi podczas wystąpień w mediach - precyzują pracownicy ministerstwa.

Policjanci z drogówki przesiądą się także do innych aut. KGP kupiła 140 nieoznakowanych bmw, które wkrótce zastąpią wysłużone ople.

-------------
Dzielnicowy bliżej nas

Polska U21 - Słowacja U21 1:2. Nieudana inauguracja biało-czerwonych
Podniebny spacer po dzielnicy Rury (ZDJĘCIA Z DRONA)
Rajdem promują transplantologię (ZDJĘCIA, WIDEO)
Lubelskie restauracje i kluby liczą na szwedzkie portfele
Pokaz multimedialny na odnowionym placu Litewskim (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

[