Wyprawka szkolna dla dziecka może kosztować nawet ponad 500 zł. Warto więc zaplanować kupno potrzebnych rzeczy tak, aby nie wydać fortuny.

Przed wybraniem się do sklepu przygotujmy listę niezbędnych rzeczy. Coraz częściej szkoły umieszczają listę potrzebnych uczniowi akcesoriów na swoich stronach internetowych. Jeśli placówka, do której wybiera się nasze dziecko takiej listy nie udostępniła, podpowiadamy, o czym należy pamiętać przy zakupach dla ucznia podstawówki.

Co jest potrzebne uczniowi?
Podstawowe przedmioty to oczywiście plecak lub tornister (najtańszy od 30 zł), piórnik (ok. 20 zł), zeszyty (1-4 zł), długopisy (ok. 5 zł komplet), ołówki (ok. 10 zł duży komplet), flamastry (ok. 12 zł), temperówka (ok. 5 zł), gumka do mazania (ok. 4 zł).

Dla uczniów szczególnie klas I-III w szkołach podstawowych, ważne są także artykuły papiernicze. Klej (ok. 3 zł), nożyczki (ok. 5 zł), kredki (ok. 10 zł), farby (ok. 10-20 zł), bloki (od 3 zł), kolorowy papier (ok. 4 zł), bibuła (ok. 80 groszy sztuka), teczka (ok. 15 zł), plastelina (ok. 2 zł) - tych akcesoriów najczęściej wymaga program nauczania.

Zarówno nam, jak i dziecku mogą ułatwić życie pojemnik na drugie śniadanie i bidon (oba po ok. 20 zł).

Na zajęcia szkolne musimy zaopatrzyć dziecko w odpowiednią odzież. Pamiętajmy o wygodnych butach na zmianę (i, jeśli w placówce nie ma szafek, worku na obuwie), a także stroju galowym na rozpoczęcie roku szkolnego (i później na inne ważne uroczystości): biała koszula i czarne spodnie lub spódniczka. Na zajęcia wychowania fizycznego uczeń będzie potrzebował wygodnego stroju sportowego to wydatek najskromniej licząc 80-100 zł.

Księżniczki Disneya i superbohaterowie
Zakupy dobrze jest robić razem z dzieckiem. Artykuły szkolne, które będą mu się podobały, mogą sprawić, że codzienne obowiązki szkolne staną się przyjemniejsze. Prawdziwymi hitami są obecnie plecaki, piórniki i inne akcesoria z motywami Angry Birds, Krainy Lodu i Gwiezdnych Wojen. Z mody nie wyszli także superbohaterowie, na przykład Batman, Superman i The Avangers.

Jak zaoszczędzić
Po wyprawkę najlepiej udać się do super- lub hipermarketu - sierpień to czas bogatej oferty i wyprzedaży artykułów szkolnych. Jeden z hipermarketów oferuje do 40 proc. zniżki, w innym kupimy np. plecak szkolny od 30 zł. W dużych sklepach zapłacimy najczęściej mniej niż w sklepach papierniczych.

Rodzicom uczniów niepełnosprawnych przysługuje dofinansowanie na wyprawkę szkolną.

Jak kupić podręczniki?
Dla dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej podręczniki są darmowe.
Uczniom klas IV-VI i szkół gimnazjalnych przysługują dofinansowania na podręczniki. Zajmują się tym placówki szkolne.
Co z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, których dofinansowanie nie obejmuje? Zakup książek do każdego przedmiotu szkolnego może być sporym wydatkiem. Aby zaoszczędzić, a przy okazji zarobić i pozbyć się niepotrzebnych już książek, możemy udać się do punktu skupu i sprzedaży używanych podręczniki. Takie sklepy znajdziemy w różnych częściach Wrocławia oraz w internecie.