Aletta Jacobs pojawiła się dziś na GOOGLE DOODLE. Kim była Aletta Jacobs? Google dało Doodle.

Aletta Jacobs, holenderska lekarka, feministka i pacyfistka została dziś bohaterką najbaradziej popularnej przeglądarki inetrnetowej. GOOGLE dało DOODLE z okazji 163. rocznicy urodzin Aletty Jacobs.

Aletta Henriëtta Jacobs

urodziła się 9 lutego 1854 w Sappemeer, w Holandii. Jako pierwsza kobieta w Holandii, Aletta Jacobs skończyła studia medyczne. Założyła w Amsterdamie pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń.

Zobacz również: Nettie Stevens. Kim była? [Google dało Doodle]

Aletta Jacobs uczyła się samodzielnie. Szkołę dla dziewcząt - jedyną do jakiej mogły wówczas uczęszczać kobiety w Holandii, porzuciła po dwóch tygodniach. Pod okiem ojca-lekarza studiowała języki: łacinę, grekę, angielski, francuski i niemiecki.

W 1871 roku jako pierwsza kobieta w Holandii, Aletta Jacobs rozpoczęła studia na uniwersytecie. 8 lat później Aletta Jacobs otrzymała tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Amsterdamskim.

Aletta Jacobs - niezwykła bohaterka GOOGLE DOODLE

Aletta Jacobs dwa razy w tygodniu przyjmowała pacjentów bezpłatnie. Prowadziła również zajęcia dla kobiet, ucząc je opieki nad noworodkami, higieny osobistej, ostrzegając i wyjaśniając zdrowotne konsekwencje prostytucji. Otworzyła też w Amsterdamie pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń.

Czytaj koniecznie: "Sztuka kochania" w kinach, w Sejmie sprawa aborcji. Wisłocka znów potrzebna Polsce

Aletta Jacobs zmarła 10 sierpnia 1929 w Baarn. Dziś w 163. rocznicę urodzin Aletty Jacobs, GOOGLE dało DOODLE.