Laboratorium Inżynierii Komórkowej działające przy Szpitalu Kieleckim, jako jedyne w Polsce prowadzi badania nad komórkami macierzystymi mleka matki. Naukowcy mają na celu wynalezienie nowej terapii dla dzieci przedwcześnie urodzonych.

- Zacznijmy od tego, że mleko matki to niezastąpiony i drogocenny dar. Jego skład jest idealnie dostosowany do potrzeb noworodka. Niezależne badania naukowe wykazały, że oprócz białka, cukrów i tłuszczów, mleko kobiece zawiera również komórki macierzyste. Ich moc tkwi w zdolności samoodnowy oraz różnicowania się w praktycznie każdy typ komórek, przez co wspomagają rozwój tkanek, stymulują dojrzewanie nabłonka, oraz stanowią barierę ochronną - wyjaśnia Łukasz Zieliński, kierownik Laboratorium.

- Hodowla komórek macierzystych oraz badania nad potencjałem mleka matki dają duże nadzieje na opracowanie nowoczesnych terapii na nieuleczalne dotąd choroby. Komórki macierzyste już teraz z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu ponad 80 jednostek chorobowych, a nawet odbudowy całych tkanek - informuje i dodaje, że może to być przełom w terapii dla dzieci przedwcześnie urodzonych.

- Co 10 dziecko jest wcześniakiem. W takich przypadkach matki często mają problem z laktacją, a to właśnie ich mleko jest szczególnie istotne w rozwoju dziecka - mówi Łukasz Zieliński.

Według naukowca istnieje szansa na zapobiegnięcie wielu chorobom, z jakimi borykają się dzieci przedwcześnie urodzone. To między innymi martwicze zapalenie jelit, zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, czy zapalenie opon mózgowych. - Ponadto, dzieci karmione mlekiem kobiecym rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne, takie jak: cukrzyca typu I i II, otyłość, czy choroby układu krążenia. To właśnie z myślą o tych dzieciach pracujemy nad wynalezieniem nowej terapii na bazie komórek macierzystych - podkreśla.

Laboratorium otrzymało na ten cel zgodę Komisji Bioetycznej. - Opracowaliśmy już metodę izolacji komórek z mleka matki, dzięki której przeżywalność komórek wynosi prawie 100 procent. Kolejno chcemy wyprowadzić stabilne hodowle komórkowe mleka matki, przebadać je i dokładnie scharakteryzować obecne tam komórki - informuje naukowiec.

Kieleckie Laboratorium współpracuje z Instytutem Farmaceutycznym w Warszawie. Informacje o postępach badań publikowane są na facebook’u - Na ratunek wcześniakom.