Program Rodzina 500 plus zmienił nasze życie - mówi Elżbieta Ulman, mama samotnie wychowującą czwórkę dzieci ze Sławkowa. Jest dobrym przykładem, aby zrozumieć, jak pieniądze z 500 Plus wpływają na poprawę warunków życia. Wszyscy pobierający pieniądze z rządowego programu Rodzina 500 plus od 1 sierpnia muszą złożyć nowe wnioski o świadczenia. W przeciwnym razie od października przestaną otrzymywać wsparcie. O konieczności ponownego składania świadczeń i zmianach w przepisach dotyczących przyznawania 500 plus przypominali w czwartek, 27 lipca, urzędnicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Spotkanie z mediami było też okazją do podsumowania 15 miesięcy funkcjonowania rządowego programu.

Elżbieta Ulman ze Sławkowa jest mamą samotnie wychowującą czwórkę dzieci, 17-letniego Łukasza, 14-letniego Alana, 11-letniego Marka i 7-letnią Elę. Jak podkreśla, program Rodzina 500 plus zmienił bardzo jej życie.

– Dzięki świadczeniu mogę co miesiąc bez zwłoki opłacić rachunki za media, wcześniej zdarzały się poślizgi. Spłaciłam zadłużenie. Mogę iść z podniesioną głową do szkoły, bo opłaciłam komitet – wymienia pani Elżbieta.

Od pięciu lat działa też w Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. Św. Jadwigi Śląskiej w diecezji sosnowieckiej. – Dzięki wsparciu stowarzyszenia wyjeżdżam z dziećmi na wakacje dla rodzin wielodzietnych. Możemy sobie na niego pozwolić, bo wyjazd jest dofinansowywany, ale dopiero dzięki programowi 500 plus mogę przed wczasami kupić dzieciom nową odzież, czasem nawet firmową, nowe buty czy sprzęt sportowy – opowiada.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rodzina 500 Plus: W sierpniu 2017 nowe wnioski i nowe zasady. Kiedy pieniądze?
500 PLUS: ZMIANY 2017! Rodzina 500 plus: NOWE WNIOSKI, ZMIANY
500 plus: Zmiany w Rodzina 500 Plus [WNIOSKI], Karcie Dużej Rodziny
Rodzina 500 plus: nowe rozdanie. WNIOSKI: GDZIE, KIEDY, JAK

W tym roku rodzina pani Elżbiety wypoczywała dwa tygodnie w Bieszczadach. – Te wakacje to dla nas także okazja do wymiany doświadczeń z innymi rodzinami. W stowarzyszeniu mamy np. taką rodzinę, która wychowuje dwanaścioro dzieci. Dzięki 500 plus rodzice mogli kupić swoim podopiecznym nowe łózka – opowiada.
Zobacz galerię
W Śląskiem już ponad 403 tys. dzieci objętych jest programem Rodzina 500 plus. W Polsce – nawet 3,98 mln. Do polskich rodzin trafiło łącznie ponad 29,2 mld zł, z czego prawie 3 mld zł do rodzin z województwa śląskiego.

W czwartek, 27 września, podczas zwołanej konferencji prasowej urzędnicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przypominali o rozpoczynającym się nowym okresie zasiłkowym. Wszyscy pobierający pieniądze od 1 sierpnia muszą złożyć nowe wnioski o świadczenia. W przeciwnym razie od października przestaną otrzymywać wsparcie. Zmieniły się także niektóre zasady przyznawania pieniędzy.

W praktyce na największe zmiany muszą nastawić się rodzice samotnie wychowujący dzieci. Do swoich wniosków będą musieli dołączyć wyrok zasądzający alimenty.

– To myślę, że unormuje i wyeliminuje negatywne zjawisko deklarowania samotnego wychowywania dziecka niezgodne ze stanem faktycznym – tłumaczy Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej ŚUW.

Trudniej o świadczenie będzie także tym, którzy rozwiążą umowę o pracę i w ciągu trzech miesięcy podpiszą nową – np. z mniejszą pensją. Teraz jeśli powrót do pracy u tego samego pracodawcy nastąpi przed upływem trzech miesięcy, nie będzie traktowany jako utrata dochodu. Z kolei dla osób prowadzących działalność gospodarczą i płacących zryczałtowany podatek dochodowy zmienią się zasady wyliczania miesięcznego dochodu na potrzeby świadczenia. Jego wysokość będzie ustalana przez resort i publikowana w formie obwieszczenia.

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

– To wszystko zmiany, które uszczelnią system i wyeliminują nienależne pobieranie świadczeń przez niektóre rodziny. Takich nienależnie pobranych świadczeń mamy obecnie w woj. śląskim 900 tys. złotych – wylicza Ewa Niewiara.

Nowe przepisy ujednolicają także terminy składania wniosków o świadczenia wychowawcze, rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Odtąd o wszystkie wnioskujemy od 1 sierpnia, a od 2018 roku już od lipca będzie można składać formularze drogą elektroniczną.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

Wnioski, przypomnijmy, będą przyjmowane od 1 sierpnia. Jeśli rodzina złoży wniosek do końca wakacji, w październiku otrzyma świadczenie. W przypadku złożenia dokumentów we wrześniu, świadczenie za październik i listopad zostanie wypłacone najpóźniej do 30 listopada. W przypadku złożenia wniosku w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie nam przyznawane tylko od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek.

Formularze, na których mogą być składane wnioski są dostępne w obsługujących zadanie instytucjach, czyli ośrodkach pomocy społecznej, gminach i innych wyznaczonych do tego specjalnych centrach. Wnioski można składać osobiście, listownie lub drogą internetową.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.