Łódź Young Fashion zajęła miejsce Fashion Week, ale nie będzie tylko konkursem dla projektantów. ASP i Łódzkie Centrum Wydarzeń zapowiadają wykłady, warsztaty i targi, nie tylko związane z modą.

O tym jak trudno przygotować imprezę modową dla projektantów, gwiazd designu i najlepszych blogerów modowych tak, by było o niej w branży jak najgłośniej, wiedzą doskonale organizatorzy Fashion Week Poland. By dorównać lub chociaż przybliżyć się do poziomu zagranicznych tygodni mody, właściciele imprezy z roku na rok zadłużali się, co ostatecznie dobiło imprezę z potencjałem na światową skalę. Ubiegłoroczne kontrowersje wokół polskiego tygodnia mody w Łodzi ostatecznie zakończyły łódzki Fashion Week. Dlatego miasto postanowiło zorganizować inną modową imprezę.

Nowy projekt Łódź Young Fashion ma zawojować rynek młodych projektantów. Czy będzie w stanie godnie zastąpić Fashion Week? Dowiemy się jesienią, bo wtedy odbędzie się pierwsza edycja, ale już wiadomo, że forma imprezy znacznie odbiega od tego, co do tej pory przyciągało światowych projektantów i znawców mody do Łodzi. Wydarzenie ma być odwołaniem do włókienniczej tradycji Łodzi i potwierdzeniem jej pozycji ośrodka mody i przemysłów kreatywnych.

Nie tylko moda na wybiegu

Kilkadziesiąt pokazów mody, warsztaty tworzenia ubrań i materiałów, wykłady o stylu dawnych lat i projekcje filmów oraz targi - to główne atrakcje ŁYF. W ostatnich latach miasto, które do każdej edycji Fashion Week dokładało milion złotych (na ŁYF przeznaczono tyle samo), zarzucało organizatorom, że zamykają imprezę dla przeciętnego łodzianina. Dlatego nowa impreza ma być otwarta i dostępna dla wszystkich, którzy będą chcieli wziąć w niej udział.

Rekordowa nagroda będzie w Łódź Young Fashion Award Krzysztof Szymczak

W nowy projekt - Łódź Young Fashion - zaangażowały się największe instytucje kulturalne i edukacyjne miasta. Imprezę współtworzą miasto, a dokładniej Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. I to tam organizowane są główne wydarzenia.

- Liczymy, że wzmocni się pozycja Łodzi na modowej mapie świata. Po zgłoszeniach projektantów, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu, widzimy, że impreza zyskuje większy zasięg, nie tylko lokalny - mówi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Statuetka dla zwycięzców nawiązuje do wrzeciona Krzysztof Szymczak

Po walce z rakiem wyjdą na wybieg

Głównymi punktami imprezy mają być konkursy dla projektantów z całego świata. W program ŁYF wejdzie Złota Nitka, która do tej pory była samodzielnym konkursem. Po głośnej zapowiedzi zrobienia nowej imprezy modowej, organizatorzy ZŁ zarzucali miastu chęć „uśmiercenia” konkursu. Teraz znów wezmą w nim udział polscy młodzi projektanci, a nagrodą jest 30 tys. zł.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 41%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się