Fluencerzy przewidują, że w najbliższych latach na znaczeniu przybierze tzw. modest fashion. Trend charakteryzuje się bardziej skromnym i eleganckim podejściem do mody. Panie, które wierne są tej regule starają się pokazywać niewiele ciała.

Wyszukiwarki internetowe, m.in. brytyjskiego Pinteresta odnotowały ogromny wzrost wyszukiwania hasła "modest fashion", co na polski język należałoby przetłumaczyć jako skromna moda. W ciągu ostatniego roku liczba osób, które poszukiwały informacje na ten temat wzrosła o na Wyspach o 500 proc.

Do niedawna trend kojarzony był głównie z muzułmankami, które w dużej części poszukiwały strojów eleganckich, ale nie wyzywających.

Jednak jak wskazują znawcy rynku, modest fashion nie należy odnosić wyłącznie do wyznawców islamu. Modest oznacza bowiem według nich bardziej dojrzałe podejście do kwestii ubioru. Chodzi o to, by wyglądać efektownie, ciekawie, ale nie wyzywająco.

Trend szybko wychwycili przedsiębiorcy. Niedawno powstał sklep internetowy The Modist, który swoją ofertę kieruje właśnie do kobiet, które cenią skromną elegancję. Jak podkreśla projektantka Hana Tajima, każdy ma własne podejście do terminu modest fashion. W rozmowie z londyńską blogerką dla Who What Wear, Tajima tłumaczy, że początkowo termin odnosił się do muzułmanek, które wydają coraz więcej pieniędzy na ubrania, ale niejednokrotnie mają problem ze znalezieniem rzeczy dobrych gatunkowo, eleganckich, ale nie krzykliwych. Niszę próbują wypełnić nie tylko projektanci, którzy specjalizują się w takich projektach, ale także marki takie jak szwedzki H&M, który w 2015 roku zatrudnił modelkę prezentującą stroje w hidżabie.

Przy okazji pojawiania się coraz większej liczby projektów modest, wzrosła liczba osób, którym ten styl odpowiada. Odnajdują się w nim także nie-muzułmanki, dlatego eksperci przestrzegają, by nie łączyć trendu z religią. Hana Tajima tłumaczy dla Who What Wear, że obecnie jest silny nacisk, by każdy ubierał się według własnej wyobraźni, a estetyka skromnej mody bardzo przypadła do gustu wielu Europejkom, które chcą wyglądać interesująco i stylowo, ale nie gonić ślepo za trendami, które mijają co pół roku. Bo modest fashion to bardziej styl czy filozofia życia, która oczywiście ma już swoje ikony na Instagramie.

Jedną z nich jest Anum Bashir, która znana jest pod pseudonimem Desert Mannequin. Anum mieszka w Dubaju, gdzie pokazuje, że także mieszkając na Bliskim Wschodzie można wyglądać ciekawie i stylowo. "Po prostu staram się nie pokazywać dużo ciała, jeśli to nie jest koniecznie - tłumaczy w wywiadach Anum, a jej instaprofil zdobywa coraz więcej fanów.

Gwiazdą mody, która hołubi modest fashion jest także Firaa Assagaf.

Post udostępniony przez @firrrr_

Ambasadorką stylu jest także Dina Tokio.

Zobacz: Rita Ora o wolności w modzie: To wyrażanie siebie, sposób, w jaki oddychasz