Nowa praca to nowe możliwości rozwoju i szansa na lepsze zarobki, ale też mnóstwo wątpliwości i pytań. Zaraz po rozpoczęciu nowej pracy warto przyjrzeć się zasadom panującym w nowej firmie, żeby jak najlepiej je wykorzystać w budowaniu własnej kariery. Oto 7 najważniejszych kwestii, które trzeba przeanalizować w pierwszych tygodniach nowej pracy.

Chcąc poradzić sobie w nowej pracy i osiągnąć sukces, od samego początku musimy rozpocząć budowanie własnej pozycji. Ważne jest także poznanie nieformalnych zasad panujących w biurze – radzą eksperci serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl i wskazują:

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć rozpoczynając nową pracę
ZOBACZ PUNKTY NA SLAJDACH
Zobacz galerię

Coraz więcej Polaków myśli o zmianie pracy. Co piąty Polak w drugim półroczu 2017 r. zmienił pracę, co czwarty – zmienił stanowisko. Rotacji pracowników może być więcej, bo ponad 1/3 Polaków rozważa zmianę pracy w ciągu pół roku. Co ciekawe, pracodawcę częściej zmieniały kobiety (24%), niż mężczyźni (17%). Zmiana stanowiska częściej obejmowała natomiast mężczyzn (26%) niż kobiety (24%).

Nowego pracodawcę i nowe stanowisko w ciągu ostatnich 6 miesięcy najczęściej mieli inżynierowie (odpowiednio: 38% i 49%). Firmy zmieniają też często robotnicy niewykwalifikowani (31%) i pracownicy administracyjni (22%). Najrzadziej na nowego pracodawcę decydowali się kierownicy (12%). Stanowisko w obecnej firmie najrzadziej zmieniali natomiast kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (6%). Na pracę u nowego pracodawcy w ciągu ostatniego półrocza najczęściej decydowały się osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych.

- Gdy pytamy pracowników o powody zmiany pracodawcy, to najczęściej wskazują oni na chęć rozwoju zawodowego (48%) oraz wyższe wynagrodzenie w nowym miejscu zatrudnienia (47%) - mówi Katarzyna Gurszyńska, dyrektor Instytutu Badawczego Randstad. - Na ich decyzje wpływ ma także korzystniejsza forma umowy w nowej firmie (30%) oraz niezadowolenie z dotychczasowego pracodawcy (30%) - dodaje.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najlepsze restauracje w Katowicach na randkę i dyskretne spotkanie ZDJĘCIA

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia królowych balów maturalnych

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień