Spektakl „Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskim to pierwszy oficjalny punkt na liście atrakcji czekających na Krystyny w Katowicach. Panie zjechały do stolicy regionu już w piątek. W sobotę 11 marca zaczęły świętować swoje imieniny.

Krystyna Szaraniec, doradca dyrektora Teatru Śląskiego oraz prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek podczas powitania w Teatrze Śląskim podkreśla, że wybór spektaklu rozpoczynającego wspólne świętowanie nie był przypadkowy.

- „Skazany na bluesa" to kultowe przedstawienie, w którym aktorzy pokazują Śląsk takim, jakim jest. Doskonale oddają klimat, jaki panuje w naszym regionie - podkreśla Szaraniec. - Chciałam, aby Krystyny, które przyjechały do nas całej Polski i z zagranicy, mogły poczuć atmosferę Śląska - dodaje.

Podczas XX Jubileuszowego Zjazdu Krystyn na panie czeka sporo atrakcji. W niedziele rano w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Warszawskiej w Katowicach odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w intencji ś.p. Krystyny Bochenek, zmarłej w katastrofie smoleńskiej wicemarszałek Senatu, która była inicjatorką wspólnych imienin. Krystyny złożą też kwiaty na grobie swojej patronki.

CZYTAJCIE TEŻ:
Krystyny będą królować w Katowicach
Krystyny w Katowicach Mieście Muzyki” to hasło XX Jubileuszowego Zjazdu Krystyn

O godz. 10 panie zwiedzą Muzeum Śląskie, a po południu o godz. 15 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia rozpocznie się próba pobicia rekordu Guinnessa w zgromadzeniu największej ilości kobiet o jednym imieniu.

Zobacz galerię

Muzyczną atrakcją tego wieczoru będzie koncert zespołu Carrantuohill oraz orkiestry symfonicznej pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Wieczorem podczas uroczystej kolacji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaplanowano wręczenie nagród laureatkom plebiscytu „Krystyna XX-lecia", który prowadził Dziennik Zachodni. Ukoronowaniem spotkania będzie wyjątkowy koncert Krzysztofa Respondka.

Główne uroczystości zaplanowano 13 marca, w dzień imienin. Od rana Krysie zwiedzą szlak katowickiej secesji i moderny. O 12:30 barwny korowód pań wyruszy z placu Wilhelma Szewczyka przed Galerią Katowicką na Rynek. Krysie przemaszerują w towarzystwie orkiestry górniczej i zaproszonych gości. Imprezę poprowadzą Maria Zawała i Irek Bieleninik.

Punktualnie o 13.13 hejnał Krystyn rozpocznie oficjalną część imprezy. Na scenie zobaczymy m.in. Wiesława Ochmana, którego żona również ma na imię Krystyna. To on 20 lat temu, gdy zorganizowano pierwsze wspólne imieniny Krystyn, występował w Filharmonii Śląskiej. Dlatego właśnie tam odbędzie się jubileuszowy koncert imieninowy. Zaśpiewa też Zbigniew Wodecki, również mąż Krystyny.