Wielokrotnie stawała na podium mistrzostw świata i Europy, była też rekordzistką i mistrzynią Polski w sześciu konkurencjach pływackich. Karolina Hamer, niepełnosprawna pływaczka z Tychów, ma taką kolekcję medali i rekordów, jakiej mógłby jej pozazdrościć niejeden topowy sportowiec. Ich nie nazywa się „paraolimpijczykami”, a ją tak, jakby dostała jakąś taryfę ulgową, której wcale nie chce.

Bo Karolina to „dusza niepokorna” i zawsze gotowa do walki. Tak można o niej pomyśleć, gdy słyszy się, jak mówi: „Tylko wpuśćcie mnie do wody, a pokażę, na co mnie stać!”. A stać ją na wiele, nie tylko zresztą w sporcie.

Ta dziewczyna ma w sobie energię i serce do walki
Tak mówią o Karolinie Hamer ci, którzy ją dobrze znają, a także ci, którzy choć raz z nią rozmawiali. Nasza śląska „Lady D.” 2015, zwyciężczyni w plebiscycie organizowanym przez europosła Marka Plurę w kategorii „Sport” sama wie, że jest w tym powiedzeniu sporo prawdy.

„Media mówią o mnie: bezkompromisowa skandalistka, sama przyznaję tylko, że gen walki wyssałam z mlekiem matki” - pisze na stronie internetowej i wylicza sportowe osiągnięcia: 12410 godzin spędzonych w wodzie, 986 zawodów, w których startowała, no i 16 medali mistrzostw świata i Europy, które zdobyła.

Przed igrzyskami w Rio de Janeiro, z których medalu niestety nie przywiozła, była „naładowana” optymizmem. Nawet jeśli Nino Jakubczyk, trener pływania Karoliny Hamer, był raczej ostrożny w ocenie jej medalowych szans, Karolina się nie poddawała, zapewniając: „Starty kontrolne pokazały, że jestem w świetnej formie. W ciągu 42 dni pobiłam aż 15 rekordów Polski”. Bo Karolina nigdy się nie poddaje, także walcząc o innych.

Igrzyska Paraolimpijskie to nie są „szachy dla debili”
Przed igrzyskami w Rio Karolina „rozkręciła” akcję, o której usłyszała cała Polska. - Gdy jeden z polskich polityków porównał Igrzyska Paraolimpijskie do „szachów dla debili”, postanowiłam walczyć o postrzeganie polskiego paraolimpijczyka jako profesjonalnego sportowca i potencjalnego partnera marketingowego - wyjaśnia, dlaczego tak się w kampanię zaangażowała.

A posłanka na Sejm Ewa Kołodziej, wspierająca przygotowania Karoliny Hamer do igrzysk w Rio, jest przekonana, że: „To właśnie dzięki niej TVP codziennie pokazywała po trzy godziny transmisji z paraolimpiady”. Zdaniem Ewy Kołodziej, Karolina jest osobą bardzo aktywną i przekonującą w tym, co robi. Przekonała telewizyjnych decydentów, była jedną z inicjatorek akcji #TakdlaRio, prowadzonej w mediach społecznościowych.

- Mam nadzieję, że dożyję takich czasów, że paraolimpijczycy będą w Polsce takimi samymi herosami jak sportowcy pełno-sprawni - mówiła wspierając akcję Karoliny Hamer posłanka Kołodziej.

A Karolina, jak to ona, widząc efekty zaczęła organizować kolejne akcje społeczne i kampanie promocyjne, mające na celu między innymi wyrównywanie szans utalentowanych sportowców niepełnosprawnych. Jak wielu ich jest, jak trudno im nieraz pokonywać dodatkowe bariery związane z realizowaniem swoich życiowych pasji, nie tylko z niepełnosprawnością? Karolina Hamer „przećwiczyła” to na sobie i akurat jej nie trzeba „liczyć schodów”, które pokonała, aby sięgnąć po sukces. Ma talent, to pewne. Ale czy uważa, że jest wśród „wybranych”? Niekoniecznie, bo gdyby tak było, nie przekonywałaby, że...

Niepełnosprawne są osoby, które rezygnują z pasji
Biografia Karoliny Hamer w sam raz nadaje się na opowieść o niezwykłej woli walki, optymizmie i spełnionych marzeniach, ale też o przeszkodach, pokonywaniu niepełnosprawności i ciężkiej pracy.

- Niepełnosprawne są te osoby, które w młodości wiedzą, co chcą zrobić w życiu, a potem rezygnują z pójścia drogą pasji - stwierdza Karolina Hamer.

Ona poszła drogą pasji, co zostało dostrzeżone. Karolina jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Najlepszego Sportowca z niepełnosprawnością ruchową w Polsce oraz Wyróżnienia Komitetu Paraolimpijskiego za łączenie działalności społecznej z uprawianiem sportu.

Najpierw głosowanie, a potem będzie wielka gala
Przed Karoliną Hamer jeszcze wiele sukcesów. Podobnie jak przed wyjątkowymi niepełno-sprawnymi kobietami, zgłoszonymi do tegorocznej edycji plebiscytu „Lady D.”. Trwa właśnie głosowanie. Wysyłając maila na: stowarzyszenieladyd@gmail.c-om, wybieramy „Lady Disabled” 2017. (Damę Niepełnosprawną 2017).

Laureatki poznamy już 5 maja. Więcej o zasadach głosowania na: www.plura.pl.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM