Piłkę trzeba przerzucić przez pętle. Należy przy tym uważać na tłuczki i nie przegapić złotego znicza. To tylko wydaje się skomplikowane. Tak naprawdę quidditch to połączenie rugby, zbijaka i piłki ręcznej.

Zaczęło się w Ameryce, dziś na miotłach „latają” już na całym świecie. W Polsce też powstaje coraz więcej niemagicznych drużyn - w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, a także w Poznaniu.

Czy w realnym świecie można latać na miotłach? Nie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby grać w quidditch. To sport, stworzony przez J.K. Rowling, autorkę książek o Harrym Potterze - chłopcu, które w dniu swoich jedenastych urodzin dowiaduje się, że jest czarodziejem, po czym trafia do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Na bazie tej historii z czasem powstały też filmy, a nawet gry komputerowe.

Wracając do quidditcha, gra doczekała się swojego mugolskiego odpowiednika (w książkowym świecie, czarodzieje wyrażali się tak o osobach niemagicznych). Trzeba było tylko trochę zmodyfikować zasady, które stanowiły barierę nie do pokonania. I tak, zawodnicy, którzy w książkach i filmach latają na miotłach, w realu biegają po boisku, ale... z kijami między nogami. Na boisku znajdują się trzy pętle, przez które zawodnicy - zwani ścigającymi - przerzucają piłkę, tzw. kafel.

Tak jak w piłce nożnej strzeże ich bramkarz, którego zadaniem jest nie dopuścić do celnego strzału drużyny przeciwnej. Aby nie było za łatwo, grę utrudniają zawodnikom tłuczki. Osoba trafiona taką piłką przez pałkarza (tak jak ma to miejsca w grze dwa ognie) musi na chwilę zejść z boiska - w końcu oberwała, przez co najpewniej „spadła z miotły”. To nie wszystko. Najważniejszym elementem gry jest złoty znicz.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 81%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

W dalszej części artykułu:

  • Gdzie quidditch jest najbardziej popularny?
  • Co sprawia graczom największą trudność?
  • Jak rozwija się quidditch w Poznaniu?

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się