Dziś 105 lata kończy pani Jadwiga Zdrzałek z dzielnicy Zebrzydowice. Urodzinową wizytę dostojnej jubilatce złożył prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Najstarsza rybniczanka świętuje 105 lat

Podczas okolicznościowego spotkania prezydent przekazał jubilatce życzenia oraz tradycyjnie kwiaty i upominki.

Pani Jadwiga urodziła się w niemieckim Bottrop. Kiedy miała 9 lat, jej pochodzący z Raciborza (znajdującego się wtedy w granicach Niemiec) rodzice przyjechali do Rybnika, by wziąć udział w plebiscycie. Opowiedzieli się za Polską i zamieszkali w Zebrzydowicach.

Pani Jadwiga w 1937 r. wyszła za mąż za kolegę z sąsiedztwa i urodziła dwoje dzieci. Rodzinne szczęście przerwała wojna.

Małżonek jubilatki, Paweł, został powołany do Wojska Polskiego. W jego wojennych losach jest wiele dramatycznych chwil – wywózka do Charkowa i ucieczka, wcielenie do Wermachtu, pobyt we Włoszech - bez jakiejkolwiek informacji o bliskich. Swoje emocje pan Paweł spisał w formie pamiętnika, który do dziś jest niezwykle cenny dla rodziny.

Po wielu latach wojennej zawieruchy rodzinie udało się połączyć. Małżonkowie wychowali córkę i dwóch synów. Pan Paweł pracował w kopalni Rymer i dorabiał jako murarz, pani Jadwiga zajmowała się prowadzeniem domu. Dziś jubilatka może cieszyć się z 6 wnuków, 13 prawnuków i dwojga praprawnucząt.

Zobacz galerię

Pani Jadwidze składamy najserdeczniejsze życzenia.

Warto dodać, że w Rybniku mieszka 6 osób, które mają ponad 100 lat – 4 kobiety, mające 105, 102 i 101 lat (2 osoby), oraz dwóch mężczyzn w wieku 101 lat.

POLECAMY:

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

Katowice stawiają na rowery miejskie. Jak wypożyczyć rower?