Choć dni są coraz dłuższe, pogoda coraz ładniejsza i słońca coraz więcej, zamiast cieszyć się nadchodzącej wiosny, sporo osób odczuwa zmęczenie i wyraźny spadek energii. Są to typowe objawy wiosennego przesilenia. Co robić, gdy nie mamy siły ani ochoty na spacery? Jak walczyć z ogarniającą nas apatią?

Korzystajmy ze słońca

Zmęczenie i zniechęcenie w dużej mierze wynika z niedoborów witaminy D. Po zimowych miesiącach, podczas których słońca było zdecydowanie za mało, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z ładnej pogody i w miarę możliwości jak najczęściej się "nasłoneczniać". Spacer na świeżym powietrzu, czy choćby odpoczynek na ławce w parku doskonale "doładują baterie" i polepszą samopoczucie.


Więcej ruchu

Poprawiająca się pogoda i coraz wyższa teperatura, to doskonałe warunki do tego, by odkurzyć po zimie rower i zacząć z niego korzystać. Wzmorzony ruch wyzwala tzw hormony szczęścia czyli endorfiny, które pozytywnie wpływająna nasz organizm i psychikę. Z przejażdżki na rowerze wrócimy dotlenieni i zdecodowanie szczęśliwsi.

Zmieńmy dietę

Zimowa dieta jest bardziej kaloryczna i nieco monotonna. Wraz z nadejściem wiosny w sklepach pojawia się coraz więcej owoców i warzyw, są tańsze i bardziej wartościowe, dlatego warto dołaczyć je do codziennego jadłospisu. Nasz organizm nie potrzebuje już tak wielu kalorii jak w ciemne, zimne dni, więc dobrze jest zamienić ciężkie posiłki na lżejsze i zdrowsze sałatki.

Zadbajmy o siebie

Wiosna to dobry moment na zmiany, zarówno w szafie, jak i w życiu. Zimą chowamy się pod warstwami kurtek, szalików i czapek, często w związku z tym zaniedbując trochę swój wygląd. Długo odkładana wizyta u fryzjera czy manikiurzystki doskonale poprawi humor i sprawi, że chętniej wyjdziemy na spacer, żeby pokazać się światu w nowej odsłonie. Domowe porządki, choć męczące, dodadzą nam energii.

Dajmy sobie czas

Wstańmy 15 minut wcześniej tylko po to, by w ciszy i spokoju wypić poranną kawę lub w drodze do pracy mieć czas, by zatrzymać się chwilę i nacieszyć zieleniącymi się trawnikami i drzewami. Taka chwila, którą przeznaczymy tylko dla siebie, pozwoli nam zrelaksować się, uporządkować myśli i jest bardzo potrzebna dla naszego dobrego samopoczucia.

Zobacz także: