Nasz kraj od wieków słynie z wielu źródeł z wodami leczniczymi, które stosowane są w postaci kąpieli: (mineralnych, radoczynnych, borowinowych, solankowych, siarkowych, ziołowych), kuracji pitnych oraz inhalacji w wielu uzdrowiskach (m.in. Świeradów – Zdrój, Solec – Zdrój).

Nauką, która zajmuje się tym zagadnieniem jest balneologia. Ta jedna z najstarszych dyscyplin medycznych, stosowana już w starożytności bada również możliwości wykorzystywana naturalnych surowców w leczeniu uzdrowiskowym. Balneologia to usankcjonowana dyscyplina wiedzy medycznej, z której warto korzystać ze względu na jej pozytywne oddziaływanie na zdrowie oraz doskonały wpływ na urodę.

Dzięki tej nauce wiemy, że zawarte w wodzie minerały, podczas kąpieli wnikają przez skórę, łagodząc różnorodne dolegliwości. Także temperatura wody, przekraczająca niekiedy 38°C, ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Współcześnie wiele osób rozczarowanych nowoczesnymi metodami stosowanymi w medycynie, coraz chętniej korzysta z tego co daje nam natura.

Dziś chcielibyśmy przybliżyć Państwu znaczenie siarki dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę jak negatywny wpływ na nasz organizm może mieć niedobór siarki. Przygnębienie, niepokój, blada cera i łamliwe paznokcie to tylko niektóre skutki braku tego cennego pierwiastka. Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem uzupełnienia niedoborów siarki w organizmie jest kąpiel w wodzie siarczkowej ( stosowana jako jeden z głównych zabiegów leczniczych m.in. w Hotelu**** Medical SPA Malinowy Dwór w Świeradowie – Zdroju).

Siarka zajmuje wysokie, piąte miejsce w hierarchii makroskładników mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi. Jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania, stanowi bowiem około 0,25% masy ciała dorosłego człowieka. Od siarki zależy praktycznie cała nasza uroda (piękne włosy, nawilżona i elastyczna skóra, mocna tkanka łączna, mocne paznokcie), gospodarka hormonalna, układ odpornościowy oraz przemiana materii. Jej niedobór przyczynia się do powstawania dolegliwości stawów i kłopotów ze wzrokiem. Dodatkowo przy braku siarki mocno obniża się przyswajalność potrzebnych organizmowi minerałów takich jak: magnez, krzem, sód, mangan, wapń, żelazo, chlor, jod i potas. Gdzie jej szukać?

Niedobory siarki najczęściej spowodowane są spożywaniem niewystarczającej ilości białka, a wraz z nim aminokwasów, w których obecne są związki siarki. Dlatego idealnym sposobem na jej uzupełnienie będzie odpowiednia dieta. Siarka coraz częściej obecna jest także w kosmetykach i wielu zabiegach leczniczych, głównie postaci kąpieli siarkowych.

Moc kąpieli siarczkowych

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie niedoborów siarki w organizmie są kąpiele siarczkowe. Ich wpływ na organizm zaczyna się już od momentu kontaktu skóry z wodą siarczkową, która łagodnie złuszcza, a następnie stymuluje proces odnowy naskórka. Działanie to wspomagają jej bakterio- i grzybobójcze właściwości. Efekt miejscowy to również lepsze ukrwienie, pobudzenie mikrokrążenia i metabolizmu skóry.

Jednak co najważniejsze kąpiele w wodzie siarczkowej skutecznie leczą dolegliwości takie jak: zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, dyskopatia, choroby ginekologiczne, przewlekłe choroby skóry (łuszczyca, zapalenia łojotokowe, zapalenia atopowe), miażdżyca, cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów czy zaburzenia krążenia. Ponadto wykorzystuje się je w leczeniu chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgii, neuropatii, zespołów korzeniowych czy niedowładów.

Kąpiele w wodzie siarczkowej o najwyższym na świecie stężeniu czynników aktywnych dostępne są w ofercie leczniczej Hotelu **** Medical SPA Malinowy Dwór. Ośrodek ten dla swoich gości przygotował pakiety profilaktycznie, rehabilitacyjne oraz pielęgnacyjne z jej wykorzystaniem.