Pacjenci protestują przeciwko drastycznym podwyżkom cen lekarstw ratujących ich życie. Najwięcej zmian w nowej liście leków refundowanych dotyczy dzieci i programów lekowych.

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2017

1 września wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych, czyli tych, do których dopłaca nam NFZ. Ministerstwo Zdrowia ogłasza kolejny sukces, tymczasem pacjenci protestują. Niektóre leki podrożeją nawet o kilkaset złotych.

Takie zmiany czekają głównie pacjentów po transplantacji, którzy muszą przyjmować leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepionego narządu. Dla tych osób to już trzecia w tym roku podwyżka lekarstw ratujących ich życie.

- Za leki, które wcześniej kosztowały 3 zł 20 gr, od września trzeba będzie zapłacić już ok. 2,5 tys. zł za opakowanie (Valcyte tabl. - red.). Inne, które też kosztowały 3,20 - będą kosztowały 55 zł (CellCept - red.), cena kolejnego preparatu zmieni się z 91 zł na 366 zł (Myfortic - red.) - mówi Tomasz Samborski, pacjent łódzkiego szpitala i przedstawiciel ruchu na rzecz pacjentów „My przed/po transplantacji”.

Za swoje leki, które wystarczą mu na niewiele ponad miesiąc, w sierpniu zapłacił kilkaset złotych. We wrześniu wyda już tysiąc złotych.

- Nikt nas wcześniej nie informuje o zmianach, a każdy pacjent ma różną sytuację. Jedni mogą pracować i zarabiać, inni nie, więc nie każdego stać na taki wydatek - dodaje Tomasz Samborski.

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2017

Ministerstwo proponuje pacjentom tańsze zamienniki - leki generyczne, które - zdaniem urzędników - są bezpieczniejsze. Pacjenci odpowiadają, że lekarze nie są przekonani do zamienników.

- Niektóre ośrodki transplantacyjne próbowały wprowadzić te preparaty po ich pojawieniu się, natomiast skutki były różne. Wielu chorych nie tolerowało tych leków i dalsze leczenie musiało przebiegać na bazie poprzednich, oryginalnych leków, już wtedy bardzo drogich. Zmiana leków dla osoby po transplantacji może być zagrożeniem życia, może spowodować odrzut przeszczepionego narządu - mówi przedstawiciel ruchu na rzecz pacjentów po przeszczepach.

Dlatego 8 września osoby takie będą protestować przed Ministerstwem Zdrowia. Data jest nieprzypadkowa - tego dnia w resorcie będą wręczane nagrody osobom zasłużonym dla polskiej transplantologii.

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2017

Ale są też dobre zmiany na liście. Od września dzieci będą mogły być leczone m.in. innowacyjnymi lekami w programie lekowym: leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna. Z kolei pacjenci od 12. roku życia w programie leczenia stwardnienia rozsianego będą mieli do leczenia fumaran dimetylu, peginterferon beta 1a oraz teryflunomid.

Refundacją ma być objęty lek Imbruvica w ramach nowego programu w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową. W ramach nowego programu refundowany będzie także lek Pixuvri stosowany w leczeniu chłoniaków złośliwych.

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH OD WRZEŚNIA 2017 ROKU:

NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH 2017

Ministerstwo Zdrowia podaje, że od września pacjenci będą płacić mniej za 366 leków (od 1 grosza do 123,45 zł), a więcej za 286 preparatów (od 1 grosza do 510,30 zł).

Do refundacji dodano 89 produktów leczniczych (68 w ramach listy aptecznej, 11 w ramach katalogu chemioterapii oraz 10 w ramach programów lekowych).

Do listy leków refundowanych dołączony jest także wykaz bezpłatnych leków dla seniorów.

Lista ta została rozszerzona z 1.489 do 1.530 preparatów, m.in. o leki stosowane w chorobie Parkinsona.

ZOBACZ TEŻ: Wojciech Maksymowicz, były minister zdrowia: "Pieniądz nie idzie za pacjentem"