Dziś w naszym słowniku chorób litera „c” - czyli czerniak. To złośliwy nowotwór skóry. Żeby go wykryć, trzeba dokładnie obserwować swoje ciało i wszystkie przebarwienia, jakie się pojawiają

Chyba każdy z nas ma na swoim ciele różne przebarwienia, plamki i pieprzyki. To zupełnie normalne i - zazwyczaj - nie powinno budzić naszych wątpliwości ani zaniepokojenia. Jednak, jak podkreślają lekarze, każdą zmianę skórną trzeba obserwować. Jeśli okaże się, że rośnie, zmienia kształt lub ciemnieje - od razu powinniśmy udać się do dermatologa. Powód? To może być czerniak.

Czym jest czerniak?

To złośliwy nowotwór skóry. Niestety, charakteryzuje się wyjątkowo dużą skłonnością do wczesnych przerzutów oraz niewielką podatnością na leczenie.

Zdecydowana większość czerniaków znajduje się na skórze, ale tak naprawdę mogą występować wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe. Stąd przypadki czerniaka na gałce ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, w jamie ustnej, krtani, przełyku, jelitach, a także w żołądku.

Zachorowalność na ten nowotwór zwiększyła się ostatnio dwukrotnie. Czerniak występuje głównie po 40. roku życia, chociaż coraz częściej spotyka się młodsze chore osoby. Młodsi zresztą bardziej, według lekarzy, dbają o znamiona i usuwają je ze względów estetycznych.

W Europie obserwuje się średnio 10 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Mimo że czerniak nie jest uważany za nowotwór, który może być dziedziczony, zdarza się jednak, że występuje rodzinnie.

Są dwa typy tej choroby. Klasyczny może rozwinąć się ze zwykłego pieprzyka, który mamy od dawna. Może też powstać bez uprzedniego znamienia barwnikowego.

Jak go poznać?

Amerykańscy lekarze opracowali metodę ABCD, dzięki której można podejrzewać, że na skórze pojawił się czerniak. Co ona oznacza?

A, czyli asymetria znamienia. Niepokojące jest, kiedy jedna połowa znamienia jest inna niż druga;

B - (z angielskiego) border, czyli granica, obrzeże znamienia. Jeśli jest nierówne, powinniśmy na to zwrócić uwagę;

C - (z ang.) oznacza color, czyli barwę. Niepokojące jest, jeśli znamię ma wiele odcieni - od barwy białej i niebieskawej, do czerwonej, brązowej i czarnej;

D - (z ang.) diameter, czyli średnica znamienia. Naszą uwagę powinno zwrócić każde przebarwienie, które ma 6 mm średnicy lub więcej, a także takie, które powiększyło się lub wzniosło ponad powierzchnię skóry.

Ograniczony dostęp do treści - pozostało jeszcze 63%

Załóż konto i czytaj!

0 zł za testowy dostęp na 90 dni

Po wykupieniu otrzymasz pełen dostęp do wszystkich płatnych treści serwisów regionalnych Polska Press Grupy.

Czytaj więcej:

  • Skąd się bierze czerniak?
  • Jak się przed nim bornić i jak leczyć

Uzyskaj bezpłatny dostęp

Masz dostęp? Zaloguj się