Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Piekorz i Wojciech Kuczok wsadzili swoje dziecko do ziemi ZDJĘCIA

Katarzyna Pachelska
Wojciech Kuczok i Magdalena Piekorz w oczekiwaniu na ich kolej sadzenia drzewa
Wojciech Kuczok i Magdalena Piekorz w oczekiwaniu na ich kolej sadzenia drzewa MARZENA BUGAŁA
Reżyserka i pisarz byli jednymi z gości inauguracji 8. edycji Święta Drzewa w Katowicach

Kozaki na 10-centymetrowym obcasie, elegancki czarny kostium i apaszka od Chanel - w takim stroju reżyserka Magdalena Piekorz sadziła w poniedziałek wierzbę na trawniku przed Biblioteką Śląską w Katowicach. Razem z pisarzem Wojciechem Kuczokiem stali się rodzicami chrzestnymi jednej z trzech roślin, których wsadzenie zainaugurowało 8. edycję Święta Drzewa w naszym województwie. Imprezę w całej Polsce organizuje Klub Gaja z Bielska-Białej.

Zobacz film z sadzenia drzew

Wysokie obcasy okazały się niezwykle pomocne w posadzeniu wierzby, pomogły w ugniataniu ziemi. Zresztą Magdalena Piekorz nie żałowała ich, ofiarnie depcząc nimi podłoże. - Nie ma miękkiej gry - podsumował jej działalność szef klubu Gaja, Jacek Bożek. Wierzba, jako kojarząca się z muzyką Chopina, (i jego wątłym zdrowiem - dodał Wojciech Kuczok), ma upamiętniać trwający Rok Chopinowski. - Wojtek, syp, bo się przewróci - Magdalena Piekorz jak na rasową panią reżyser przystało, od razu wzięła pisarza do galopu. - Czy my od razu podlewamy? - dopytywała się z łopatą w dłoni.

Ojcem chrzestnym drugiego z drzew, buka, został dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Jan Malicki. Gdy miał 15 lat, zadane znienacka pytanie o datę bitwy pod Byczyną (1588), uchroniło go od spuszczenia mu lania przez rezydentów katowickiej restauracji Obywatelska. Od tego czasu zgłębia tajniki tej bitwy, a buk jest jego ulubionym gatunkiem drzewa.

Dąb posadzili za to prezydent, nomem omen, Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza oraz obchodzący 60. urodziny dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Kazimierz Szabla. To piękne i mocne drzewo zostało wybrane, by upamiętnić 600-lecie bitwy pod Grunwaldem.

W ubiegłym roku w ramach Święta Drzewa posadzono 78,6 tys. tych roślin. W imprezie wzięło udział 42,6 tys. uczestników. Za najciekawsze realizowanie programu Święta Drzewa Klub Gaja wyróżnił nagrodą Czarodziejskiego Drzewa 2010 m.in. Urząd Miasta w Łaziskach Górnych (za objęcie opieką 17 pomników przyrody) oraz Nadleśnictwo Bielsko (za wieloletnią współpracę m.in. przy sadzeniu drzew). Celem programu jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej Polaków.
Więcej informacji o programie Święta Drzewa na

null

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo