Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DZ poleca: Trasy rowerowe na Jurze

Beata Marciniak, Krzysztof Suliga, Rafał Kuś
Proponujemy Wam miejsca, gdzie można pojeździć na rowerze na jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w okolicach.

Częstochowa

W Częstochowie jest około 20 km ścieżek rowerowych. Najbardziej uczęszczana znajduje się na Promenadzie im. Czesława Niemena, liczy 1500 m.

Kolejna najchętniej odwiedzana przez rowerzystów jest na osiedlu "Parkitka" - od ul. Bielskiej do Pasażu Stasieckiego i liczy 400 m. Częstochowa to nie tylko lokalne trasy rowerowe, przez miasto przebiega również Europejska Trasa Rowerowa biegnąca przez: Ateny - Saloniki - Skopje - Belgrad - Koszyce - Kraków - (Podzamcze - Częstochowa - Mstów) - Warszawa - Wilno - Ryga - Tallin - Helsinki - Przylądek Północny.

Natomiast Jura to wspaniały teren nie tylko dla miłośników wspinaczek, ale także rowerzystów. Jedna z najmłodszych ścieżek ma blisko 2 kilometry, prowadzi od granic Częstochowy do Odrzykonia, wzdłuż bardzo uczęszczanej drogi krajowej nr 46.

Myszków

Myszkowianom polecamy rowerową wycieczkę do Bobolic. Na końcu trasy można obejrzeć odbudowany zamek, który jest już na ukończeniu. U jego podnóża stoi stylowy zajazd. Po drodze podziwiać można piękne krajobrazy i ciekawe miejsca.

Proponujemy dojechać najpierw do ulicy Grzybowej w Myszkowie i pojechać nią w kierunku drogi wojewódzkiej z Myszkowa do Żarek. Przed rzeką trzeba skręcić w lewo w las w kierunku Żarek i dojechać tam zielonym szlakiem. W Leśniowie można zatrzymać się przy klasztorze a stamtąd udać się czarnym szlakiem przez Przewodziszowice (można obejrzeć tam ruiny średniowiecznej strażnicy).

Dalej szlak wiedzie przez Łutowiec i Mirów. Od Łutowca do Bobolic można już jechać nowo wybudowaną ścieżką pieszo-rowerową, która pomiędzy Mirowem i Bobolicami jest asfaltowa.

W powiecie myszkowskim jest około 400 km oznaczonych szlaków rowerowych. W ubiegłym roku oddano do użytku ścieżkę pieszo rowerową z Żarek Letniska do Masłońskiego, którą wybudował Zarząd Dróg Wojewódzkich. Drugą ścieżkę z Łutowa do Bobolic wybudowała gmina Niegowa. W sumie liczą około 15 km. Jest jeszcze ścieżka z Lgoty Nadwarcie do Lgoty Mokrzesz do Lgoty Nadwarcie (około 2 km).

Kłobuck

Trasy rowerowe i piesze Wycieczki piesze i rowerowe odbywają się po naszym powiecie na bazie istniejących już, wytyczonych i oznakowanych tras turystycznych. Są to : Szlak Kłobucki - koloru zielonego i Szlak Rezerwatów Przyrody - koloru niebieskiego.

W ich obrębie wydzielone są atrakcyjne trasy piesze i rowerowe, obejmujące wspomniane wcześniej rezerwaty przyrody oraz miejsca pamięci narodowej. Trasy rowerowe: - Kłobuck- Mokra -Rezerwat Szachownica - Lipie - Danków - Górnik - Wilkowiecko -Kłobuck. Trasa liczy 55 km. - Kłobuck - Urwisko - Krężoły - Rybno - Hutka - Truskolasy - Stawy nad Okszą - Kłobuck oraz miejsca pamięci narodowej. Trasa liczy 18 km.

Gmina ma plany budowy ścieżki rowerowej, która ma przebiegać wzdłuż Białej Okszy, gdzie nie będzie przecięć z ruchem kołowym. Ścieżka objęłaby niemal całe miasto: od ulicy Zamkowej do Długosza i potem od Długosza po Wieluńską. Rowerzysta musiałby pokonać dwa przejścia dla pieszych, przy ulicy Długosza i Wieluńskiej.

SPRAWDŹ INNE TRASY:
ZAGŁĘBIE
PSZCZYNA/TYCHY
BIELSKO i OKOLICE
AGLOMERACJA ŚLĄSKA
RYBNIK i OKOLICE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!