Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ESK 2016 w Katowicach: Wizyta ekspertów [LIVE]

Justyna Przybytek, fot. Marzena Bugała
Dzisiaj Katowice wizytują członkowie międzynarodowej Komisji Selekcyjnej ESK, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i reprezentant Komisji Europejskiej. W sumie siedem osób, od których będzie zależał los Katowic w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016. Relacjonujemy to dla Was na żywo!

Aktualizacja, godz. 19.18
Koniec spotkania. Jurorzy konkursu ESK opuszczają galerię Czas.


Aktualizacja, godz. 19.07
- Nam tej europejskiej stolicy kultury potrzeba, aby przekonać ludzi do większego uczestnictwa w kulturze i yo nie tylko w Katowicach, ale w całym regionie - mówi Szabelski. To trwa druga część spotkania w galerii Czas - dyskusja o Katowicach jako ESK.


Aktualizacja, godz. 18.38
Eksperci słuchają i słuchają. Żeby usłyszeli o wszystkich projektach ESK, trzeba by ich tu przetrzymać tydzień. Nie da rady, a jurorzy wyglądają na zmęczonych, albo głodnych (z galerii Czas jadą na kolację do Altusa). W wielkim skrócie społecznicy opowiadają o działalności Regionalnego Centrum Wolontariatu i udziale w projekcie ESK osób niepełnosprawnych.

Spotkanie jest ostatnim punktem wizyty. Po kolacji eksperci mają czas wolny (polecamy imprezę na mariackiej, o 21.30 - odpalenie 7-metrowego neona przy Lornecie z meduza. Noc spędzą w hotelu Monopol. Rano z Katowic pojadą do Wrocławia.


Aktualizacja, godz. 18.38
A teraz ogrody. O tym że ESK jest w Katowicach dla ludzi, opowiada Katarzyna Jendroska-Goik, studentka ASP, która realizuje projekt Super Ogród, czyli sadzenie ogrodów na balkonach Superjednostki. A kwiaty na 300 balkonach już są i kwitną.


Aktualizacja, godz. 18.30
Szabelski opowiada, że kino w Katowicach jest najbardziej kultowe. A Festiwal Filmów Kultowych dla ludzi, jako przykład wspomina tegoroczne Dzielnicowego Kino Objazdowe. - Dotarliśmy do tych z kultury wykluczonych - tłumaczy.

A teraz Adam Godziek, szef Novej Muzyki, czaruje ekspertów opowieścią o festiwalu muzycznym na terenie po kopalni Katowice wśród zabytkowych kopalnianych obiektów.

ESK 2016: EKSPERTOM OD ESK SPODOBAJĄ SIĘ KATOWICE?


Aktualizacja, godz. 18.20
W galerii Czas nie tylko mieszkańcy, ale i śląscy artyści i animatorzy kultury oraz społecznicy. Jest Artur Rojek, który właśnie wita ekspertów i opowiada o swoim alternatywnym Off Festivalu. Jest też Tomasz Szabelski, szef festiwalu Filmów Kultowych. Jest Stanisław Ruksza, szef Bytomskiego Centrum Sztuki Współczesnej Kronika. Są reż organizatorzy Tauron Nova Muzyka.

- Katowice z Nova Muzyką, Off Festivalem i Ars Cameralis stały się jedynym miejscem na mapie polski, gdzie fani muzyki i sztuki alternatywnej, mogą przyjechać i usłyszeć to co alternatywie nowego - mówi Rojek.


Aktualizacja, godz. 18.06
Koniec ze spacerem, pora na spotkanie z mieszkańcami w galerii Czas na ul Stanisława.


Aktualizacja, godz. 18.02
Komisja ogląda olbrzymi mural na Tylnej Mariackiej, powstały w ramach ESK Street Art Festival. Pamiętacie? To wielki kurczak na wielkiej ścianie.


Aktualizacja, godz. 17.54
Tłumacz klaruje ekspertom, o ci chodzi w nazwie lorneta z meduza... :D no jak to o co!

Oglądamy tylną Mariacka, tu będzie galeria neonów


Aktualizacja, godz. 17.52
Jesteśmy na rewitalizowanym podwórku. Na ścianach murale, są huśtawki dla dzieci. Tokarski opowiada o mającej powstać obok Mariackiej galerii neonów - katowickich ogrodach światła. Wspomina, że kilkadziesiąt lat temu Katowice były polskim Las Vegas, takie Broniewskiego :)


Aktualizacja, godz. 17.49
Podwórko przy Mariackiej nr 5 jest w kamienicy, w której mieści się bistro Lorneta z meduzą. Klienci Lornety są gośćmi w garniturach nieco zaskoczeni, ale oglądają z zainteresowaniem ;)


Aktualizacja, godz. 17.47
Jurorzy oglądają dziki tłum w kolejce po sadzonki i idą dalej. Na deptaku całe rodziny, sporo młodych i dzieci, gra muzyka, jest życie. Ekspertów wita szef Kato - Dominik Tokarski że stowarzyszenia Moje Miasto. Dominik będzie przewodnikiem po ulicy. Opowiada o zmianach, jakie zaszły na ulicy, o tym jak przez rok budziła się do życia. Eksperci zainteresowani mocnymi imprezami, pytają co na to lokatorzy tutejszych kamienic. Tokarski: pracujemy nad tym.

Idziemy na zrewitalizowane podwórko przy Mariackiej 5 - to będzie przykład współpracy z mieszkańcami.


Aktualizacja, godz. 17.35
Na Mariackiej ludzie, eksperci i zatrzęsienie słoneczników! Jesteśmy.

ESK 2016: KOLEJKA PO SŁONECZNIKI NA MARIACKIEJ [ZDJĘCIA]


Aktualizacja, godz. 17.34
Uwaga, eksperci nadchodzą, są na Staromiejskiej.


Aktualizacja, godz. 17.32
Druga wypowiedź tylko dla nas:

- Dużo lżejszy lunch niż w innych miasta, to punkt dla Katowic. A poważnie, co zaskoczyło? Katowice są bardzo zorientowane na planowanie przestrzenne. W tę przestrzeń muszą być wplecione działania programowe, ale o tym będziemy chcieli zdobyć dodatkowe informacje - mówił Andreas Wiesand z Niemiec (specjalista w zakresie zarządzania kulturą).


Aktualizacja, godz. 17.23
Jeszcze przed Mariacką. Pytaliśmy ekspertów w Rondzie Sztuki, co ich zaskoczyło w Katowicach
- Mają Państwo kapitalną rzecz - logo miasta, wiemy, że grafika katowicka znana jest nie tylko w Polsce, ale w całym świecie jest symbolem wolności i myślenia. To serce, które państwo mają, które symbolizuje przemiany w Katowicach, jest jednym z najciekawszych pomysłów jakie widziałam w ostatnim czasie, to i radość, i niepewności i przeszłość, przyszłość i chęć do tego aby żyć w ciekawym i pełnym świecie - komentowała w Rondzie Sztuki Joanna Kiliszek (wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), członkini Komisji Selekcyjnej. Panią Joannę lubimy!


Aktualizacja, godz. 17.23
Opuszczamy Rondo Sztuki i kierujemy się na Mariacką. Eksperci spacerkiem. W Rondzie Sztuki mówili, że przemiany w Katowicach znakomite i są pod wrażeniem. Pytali jednak, czy jest w nich miejsce dla ludzi i na ile mieszkańcy angażują się w projekt ESK. Okazja, żeby pokazać jak bardzo, będzie na Mariackiej. Eksperci dojdą za ok 10 minut. Przybywajcie!


Aktualizacja, godz. 16.45
Rektor Oslislo skończył. O tym, że Katowice i aglomeracja to nie tylko kultura, ale i nauka opowiada też Wiesław Banyś, rektor UŚ.


Aktualizacja, godz. 16.32
Marian Oslislo zapowiada krótko: powiem o ASP, o naszych studentach i o tym jaki piękny jest Śląsk. I opowiada: Katowice grafiką i plakatem stały i nadal stoją - mówi rektor ASP.


Aktualizacja, godz. 16.24
Program wizyty ekspertów jest napięty, prelegenci więc się streszczają. Brawo, jesteśmy pod wrażeniem. Takiej dyscypliny czasowej u nich dotąd nie zauważyliśmy. Mikrofon przejął Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego. Prezentuje koncepcję nowej siedziby MŚ.


Aktualizacja, godz. 16.17
- Jesteśmy na etapie transformacji. Katowice zmieniają się błyskawicznie z miasta kojarzonego z kopalniami i hutami w miasto kojarzone z kultura - przekonuje ekspertów Konior.

I hop z centrum do Bogucic. Architekt opowiada o budowie NOSPR na terenie po kopalni Katowice, o zagospodarowaniu terenu wokół gmachu ogrodami, o wiszących ogrodach we wnętrzu i o funkcjach przyszłego obiektu.


Aktualizacja, godz. 16.11
Do głosu dochodzi Tomasz Konior. Architekt opowiada o przemianach w przestrzeni publicznej. Na początek - gmach Akademii Muzycznej.


Aktualizacja, godz. 16.09
O NOSPR opowiada szefowa orkiestry Joanna Wnuk Nazarowa.

- Urodziłam się w gdańsku, mieszkałam w Krakowie, od dziesięciu i pół roku jestem w Katowicach. Żaden muzyk dotąd nie chciał od nas uciec. Przeciwnie, chcą przyjechać - mówi. Opowiada o działalności NOSPR.

I pani dyrektor przeskakuje do przyszłości, opowiada jak to będzie w nowej siedzibie orkiestry. A będzie pięknie, ale w 2013 r.


Aktualizacja, godz. 15.59
Eksperci dojechali. O inwestycjach w strefie kultury, zmieniającym się mieście i przyszłości Katowic opowiadać będą Marian Oslislo - rektor ASP, Tomasz Konior - architekt i projektant siedziby NOSPR. Gości wita prof. Oslislo.


Aktualizacja, godz. 15.50
Lada moment rozpocznie się spotkanie w Rondzie Sztuki. Są tu już szefowie instytucji kultury, rektorzy uczelni wyższych, artyści i naukowcy. Są wszyscy! Brakuje ekspertów. Czekamy... Dyskusja będzie o przyszłości Katowic i budowie strefy kultury.


Aktualizacja, godz. 15.27
Biuro ESK dopiero 20 minut rozdaje słoneczniki na Mariackiej, a pozbyło się ich już chyba kilkuset. Dobra wiadomość jest taka, że zostało jeszcze ponad 9000. Druga dobra wiadomość - katowiczanie dopisali. Trzecia dobra wiadomość - pracownicy biura uwijają się w naprawdę zawrotnym tempie.

Kolejka po słoneczniki na Mariackiej [ZDJĘCIA]

- Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania - ocenia Barbara Kaźmierczak z biura ESK. Kolejne partie słoneczników non stop są dowożone na Mariacką. Co ciekawe to tylko śląskie słoneczniki z plantacji w Chełmie Śląskim.

Aby je zdobyć, dwie licealistki z Katowic - Elwira i Marta - urwały się z lekcji. - Całym sercem jesteśmy z Katowicami - tłumaczyła Elwira już ze swoją sadzonką w rękach. - To oczywiste, że trzymamy kciuki za zwycięstwo miasta w konkursie - wtórowała jej Marta.

Kolejka po słoneczniki - kwiaty symbole Katowic w walce o ESK - gdyby rozciągała się w linii prostej sięgałaby od zbiegu Mariackiej i Mieleckiego (tu jest słonecznikowa baza) do samego kościoła za ulicą Francuską. Stoi w niej kilkadziesiąt/kilkaset (?) osób, są młodzi i starzy.

Każdy chce mieć słonecznika! My też, ale nie było czasu stać w kolejce. Prośba do biura ESK... odstawcie ze dwa ;)


Aktualizacja, godz. 15.00
Wybiła godz. 15. Kto kibicuje ESK, w te pędy na Mariacką. 10000 słoneczników czeka. Kolejka po sadzonki kwiatów taaaaka długa!


Aktualizacja, godz. 13.10
Przypominamy! Kiedy eksperci będą mieli swój czas wolny, wielka akcja Słonecznik na Mariackiej - biuro ESK wzorem ubiegłorocznym - rozda tu mieszkańcom 10 000 sadzonek słoneczników. Nie krępować się! Przychodzić i brać. Słonecznik - to symbol Katowic w staraniach o ESK 2016.


Aktualizacja, godz. 13.08
I dość. Jurorzy konkursu ESK poprosili o chwile wytchnienia od mediów. Zwiedzili katowicką modernę. A po 13. czeka ich lunch w Akademii Muzycznej. Potem mają czas wolny, a o 15.30 spotykamy się ponownie w Rondzie Sztuki. Tu członkowie delegacji usłyszą o mającej powstać w Katowicach strefie kultury.

Wcześniej, jeszcze w zabytkowym Nikiszu, próbowaliśmy wybadać, jak oceniają szanse poszczególnych miast.

- Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław, to różne miasta. Wszystkie zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie - uciął temat Andreas Wiesand z Niemiec (specjalista w zakresie zarządzania kulturą).

Katowice ogląda także Jacek Purchla (dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie) z Komisji Selekcyjnej. Miasto zna, jak twierdził bardzo dobrze. A jakie wrażenia po wizytach w Lublinie i Warszawie? - Stawka jest bardzo wyrównana - wyjaśnił.

- Dokumenty są bardzo istotne. My nie jesteśmy grupą która ma coś dać na piękne oczy, reguły konkursu są jasne tak samo jak kryteria. Twarde argumenty, sposób ich przedstawienia, odpowiedzi na pytania, które miasto zadaliśmy w ubiegłym roku. Ring jest otwarty - dodawał tajemniczo.

W sumie z 13-osobowej Komisji Selekcyjnej Katowice wizytuje czterech ekspertów. Oprócz Purchli, Wiesanda, to także Constantin Chiriac z Rumunii (dyrektor Teatru Narodowego im. Radu Stanca w Sibiu - ESK 2007) oraz Joanna Kiliszek (wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza).


Aktualizacja, godz. 12.15
Zmiana planów, eksperci nie jadą do Giszowca, a do centrum oglądać katowicką moderne.


Aktualizacja, godz. 12.00
Koniec wycieczki po Nikiszu, eksperci jadą do Giszowca.

[ahttps://dziennikzachodni.pl/esk-2016-w-katowicach-wycieczka-ekspertow-po-nikiszu-zdjecia/ar/415790;ESK 2016: WYCIECZKA EKSPERTÓW PO NIKISZU [ZDJĘCIA][/a]


Aktualizacja, godz. 11.47
Na Placu Wyzwolenia o historii Nikisza opowiada ekspertom Jadwiga Lipońska-Sajdak, dyrektor Muzeum Historii Katowic. Eksperci udają się do starego magla.


Aktualizacja, godz. 11.44
Eksperci Oglądają w filii Muzeum Historii Katowic obrazy naszej słynnej Grupy Janowskiej. Jeszcze nie padli z wrażenia, ale to pewnie tylko kwestia czasu :) Słuchają też o tym, jak kilkadziesiąt lat temu działał magiel i pralnia.


Aktualizacja, godz. 11.19
Czekamy i czekamy, a ekspertom chyba dobrze w centrum, albo nie daj Boże, podziwiają miasto w... korku. Strach się bać ;)


Aktualizacja, godz. 11.16
Na gości czeka Rudolf Wróbel, emerytowany górnik z kopalni wieczorek. 70-letni pan Rudolf w galowym górniczym stroju będzie przewodnikiem delegacji po Nikiszu. Zapowiada, że będzie godał po ślonsku. Co pokaże ekspertom?

- Podwórka tutejszych familoków. Kaj my chlewiki mieli, a kaj gołębie chowali - obiecuje.


Aktualizacja, godz. 11.01
Nikiszowiec jak zwykle magiczny. Czy Pomnik Historii zauroczy ekspertów? Oby. Gości tu nadal nie ma, czekamy. A z nami mieszkańcy, przejęci stoją na placu Wyzwolenia.


Aktualizacja, godz. 10.28
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwa spotkanie za zamkniętymi drzwiami.

W skład delegacji, która wizytuje dziś Katowice wchodzi czterech przedstawicieli Komisji Selekcyjne, dwóch Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jeden członek Komisji Europejskiej. W gmachu Sejmu Śląskiego eksperci od ESK spotkali się z prezydentem Katowic - Piotrem Uszokiem, wojewodą śląskim - Zygmuntem Łukaszczykiem i marszałkiem śląskim - Adamem Matusiewiczem.

Na spotkaniu jest też obecny były marszałek województwa - Bogusław Śmigielski. Katowickie biuro ESK reprezentują jego dyrektor - Piotr Zaczkowski i szef projektu ESK w Katowicach - Marek Zieliński.

Spotkanie potrwa kilkadziesiąt minut.

Po nim delegacja zostanie przewieziona do Nikiszowca, potem do Giszowca.

O godz. 13. eksperci zjedzą lunch w budynku Akademii Muzycznej. Od godz. 14. do 15.30 będą mieli czas wolny.

O 15.30 w Rondzie Sztuki spotkają się szefami instytucji kultury na Śląsku, którzy opowiedzą członkom delegacji o mającej powstać na terenie po kopalni Katowice strefie kultury.


Aktualizacja, godz. 10.07
Delegaci, władze miasta i województwa zniknęli się za drzwiami sali konferencyjnej.


Aktualizacja, godz. 10.02
- Nasza konkurencja zawsze była kojarzona z kulturą, a Katowice jedynie z gospodarka. To się zmienia Wykonaliśmy milowy skok - ocenia Zygmunt Łukaszczyk.

Na płac sejmu śląskiego dojechała delegacja wraz z Markiem Zielińskim, dyrektorem biura ESK.


Aktualizacja, godz. 9.58
- Co powiem przedstawicielom komisji selekcyjnej? Że Katowice nie są same w walce o ESK, mają za sobą 2 milionową aglomerację, poparcie województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego - powiedział Adam Matusiewicz.


Aktualizacja, godz. 9.50
Miasto jest dobrze przygotowane - powiedział w westybulu gmachu sejmu śląskiego Piotr Uszok.

- Pokażemy Katowice w ruchu, zmieniające się, niesamowicie obciążone przeszłością, ale z ogromnym potencjałem - dodaje prezydent.

W westybulu pojawili się już Adam Matusiewicz i Zygmunt Łukaszczyk.


Aktualizacja, godz. 9.45
O godz.10 delegacją ESK spotka się w gmachu Sejmu Śląskiego z prezydentem Piotrem Uszokiem, marszałkiem i wojewoda. Piotr Uszok już czeka w gmachu. Delegacją wylądowała po godz.8. W Pyrzowicach.

Katowice dobrze się przygotowały na wizytę komisji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!