Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po naszymu, czyli który Ślązak potrafi godać najpiękniej

Teresa Semik
Mikołaj Suchan
Coroczny konkurs śląskiej mowy wieńczy finałowy koncert. W tym roku będzie podobnie. Koncert odbędzie się 27 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wtedy też poznamy Ślązaka Roku 2011. Konkurs "Po naszymu czyli po śląsku" organizowany od 1993 roku - kiedyś przez dziennikarkę Radia Katowice, a dziś wicemarszałka Senatu Marię Pańczyk-Pozdziej - cieszy się wciąż wielkim zainteresowaniem.

Uczestniczyć w nim może każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy pochodzenie. Ważne, by pięknie posługiwał się śląską mową i znał tradycje tego regionu. Trzeba tylko przygotować pięciominutowy monolog na dowolny temat i oczarować nim jury pod przewodnictwem prof. Jana Miodka, a także publiczność.

Cieszy fakt, że oprócz dorosłych w konkursie bierze udział coraz więcej młodych gawędziarzy, którzy okropnie pszają Śląskowi. Stąd też wniosek, że śląska mowa ma się całkiem dobrze. Efekt? Ślązakiem Roku 2010 został 26-letni Janusz Macoszek z Istebnej, a Młodzieżowym Ślązakiem (Ślązaczką) Roku została 8-letnia Dominika Graboś z Mysłowic.

W części artystycznej finałowych zmagań wystąpią 27 listopada Stanisław Soyka z kwartetem Altra Volta oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Bilety na finał konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" kosztują 50 zł. Można je kupić w kasie Domu Muzyki i Tańca (ul. gen. de Gaulle'a 17), w kasie Teatru Śląskiego w Katowicach (Rynek 10) lub w siedzibie Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29). Początek zabawy 27 listopada, w niedzielę, o godz. 17.

Serce rośnie, gdy słucha się gwary

Maria Duńska, Ślązaczka Roku 2000:
Finał konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" jest dla mnie świętem porównywalnym ze świętami Bożego Narodzenia. Muszę na nim być. W jednym dniu w roku, w jednym miejscu spotykam tylu ludzi kochających gwarę, że serce mi rośnie z radości. To daje siłę, by potem działać na rzeczy rozwoju gwary w swoim środowisku. By tłumaczyć gwarę tym, którzy jej nie rozumieją, a tym, którzy rozumieją, przypominać, żeby o niej jej używali. Przysłuchuję się też konkursowym zmaganiom podczas półfinałów. W monologach jest wiele uniwersalnych prawd o życiu. Chcę też przyjrzeć się tym, którzy jako laureaci trafią do "Czelodki po naszymu".

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!