Dlaczego pianka PUR zyskuje zwolenników?

  Dlaczego pianka PUR zyskuje zwolenników?

  materiał partnera

  Aktualizacja:

  Dlaczego pianka PUR zyskuje zwolenników?
  Pianka poliuretanowa stanowi połączenie żywicy i utwardzacza (poliol i izocyjanin). Czasami dodaje się również niektóre katalizatory oraz inne substancje ułatwiające aplikację. W branży budowlanej i remontowej znana jest ponad 60 lat, ale dopiero od niedawna wzbudza tak duże zainteresowanie. Dlaczego cieszy się niesłabnącą popularnością? Czy pianka PUR rzeczywiście zasługuje na tak wiele uwagi?
  Dlaczego pianka PUR zyskuje zwolenników?

  Proces wytwarzania


  Zgodnie z obecną wiedzą wyróżnia się cztery kluczowe fazy prowadzące do powstania pianki poliuretanowej. Pierwsza rozpoczyna się od wymieszania kluczowych składników, co doprowadza do nagłego przyrostu objętości aż do osiągnięcia maksymalnej wydajności (faza druga). Następnie wszystkie półprodukty zmieniają stan skupienia z ciekłego w stały i zmieniają masę (faza trzecia). Ostatni etap trwa najdłużej i kończy się zawiązaniem pianki oraz budową silnych powiązań sieciowych w strukturze materiału.

  Najważniejsze właściwości


  Pianka poliuretanowa charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, nie jest łatwopalna, pozostaje odporna na zmiany temperatur, wilgoć, pleśń oraz grzyby, nie ulega naciskom i działaniom chemicznym. Posiada jasnożółtą barwę (można zmienić jej kolor według własnych potrzeb), jest wytrzymała na warunki atmosferyczne i upływ czasu, łatwa w transporcie (niewielka waga), dopasowuje się do problematycznych powierzchni i szybko dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Co ważne, nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt, nie powoduje alergii oraz nie emituje niebezpiecznych lub toksycznych substancji.

  Pozostaje bezkonkurencyjna wobec pozostałych metod izolacyjnych – za pomocą styropianu lub wełny mineralnej, Wszystkie badania i testy potwierdzają jej niezawodność oraz doskonałe cechy fizyczne!

  Zastosowanie


  Na temat wykorzystania pianki PUR mówić można wiele. Najczęściej jednak sprawdza się jako izolator termiczny dachu lub podłogi, stanowi nieodzowny element porządnego zadaszenia, wytwarza barierę powietrzną oraz dźwiękoszczelną. Natrysk pianki gwarantuje nie tylko wypełnienie szczelin i luk, ale również warstwę ochronną i podstawowy element montażowy drzwi i okien. Służy także do uszczelniania instalacji wodno-kanalizacyjnej, magazynowania warzyw lub owoców, podczas budowy lub naprawy łodzi, produkcji mebli, elementów tapicerskich czy innych produktów codziennego użytku.

  Problemy z recyclingiem


  Mimo licznych zalet pianki najtrudniej przechowywać i przetwarzać odpady tego typu. Największą przeszkodą jest jej wielkość (brak skłonności do biodegradacji). Oczywiście bezużyteczne pozostałości mogą stanowić element nowych produktów lub podlegać kosztownym procesom recyclingu (spiekanie reaktywne, prasowanie oraz regeneracja).  Na zakończenie warto powiedzieć, że pianka poliuretanowa to produkt znany dopiero od kilkunastu lat. Mimo krótkiego stażu pozostaje fundamentem pracy dekarza, montera, budowlańca czy zwykłego pracownika fizycznego. Każdy docenia rozwój technologiczny i możliwość korzystania z najnowszych i wygodnych rozwiązań. Dla klientów natomiast kusząca jest atrakcyjna cena usługi, wysoka jakość wykonania oraz bezawaryjność i pełna satysfakcja z efektów.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama