Jak piją Polacy, czyli typy imprezowiczów. 12 proc. z nas...

  Jak piją Polacy, czyli typy imprezowiczów. 12 proc. z nas stanowią „zatopieni”

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak piją Polacy, czyli typy imprezowiczów. 12 proc. z nas stanowią „zatopieni”
  1/2
  przejdź do galerii

  ©mat. prasowe Hkstrategies

  Irytuje cię, gdy ktoś namawia cię do picia alkoholu? Badania Grupy Żywiec pokazują, że reaguje tak 4 na 5 osób. Wyskokowi, Balujący, Odpowiedzialni - a jakim typem imprezowicza Ty jesteś?
  Wszystko wskazuje na to, w Polsce pijemy coraz bardziej odpowiedzialnie. 67 proc. z nas kontroluje, ile już wypiło, a 84 proc. irytuje się, kiedy ktoś namawia ich do picia. Z drugiej strony 27 proc. Polaków miewa problemy z przerwaniem zabawy, kiedy już zaczną. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Żywiec przez firmę Maison & Partners.

  Zatopieni i wyskokowi - czyli typy imprezowiczów.

  Odpowiedzialni to największa ze wszystkich grup, którą stanowi aż 21 proc. badanych. Ten typ osób niezależnie od sytuacji zawsze zachowuje umiar i kontrolę. Samodzielnie podejmują decyzję i rzadko ulegają wpływom i presji innych. Wiedzą, że kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka. Piją alkohol, bo wszystko jest dla ludzi, ale doskonale znają swoje granice, których nigdy nie przekraczają.

  W grupie Niezainteresowanych znalazła się co piąta badana osoba (19 proc.). Konsumenci z tej grupy piją niewiele i bardzo rzadko. Zdecydowaną większość tej grupy stanowią kobiety, które charakteryzują się wysoką samokontrolą oraz dbałością o zdrowie.

  Taki sam procent badanych należy do grupy Abstynentów. To grupa deklarująca, że w ogóle nie sięga po alkohol. Osoby te mówią, że alkohol nie jest im w ogóle potrzebny lub po prostu im nie smakuje. Co ważne, w porównaniu do innych grup Abstynenci deklarują, że potrafią efektywnie odmawiać, a podejmowanie wyrzeczeń nie stanowi dla nich większego problemu.

  Grupa określona mianem Balujących stanowi 16 proc. respondentów. Są to osoby o wysokim poczuciu spełnienia i kontroli nad swoim życiem. Alkohol jest dla nich towarzyszem zabawy. Jest on na tyle istotny dla grupy Balujących, że piją go najwięcej i najczęściej ze wszystkich. Co więcej zdarza im się "przegiąć", czego konsekwencją są ryzykowne zachowania, jednak rzadziej niż inni pijący popadają z tego powodu w kłopoty.

  13 proc. badanych stanowią Wyskokowi. Są to osoby, które piją stosunkowo niewiele i rzadko, aczkolwiek jeśli już sięgną po alkohol, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich poniesie. Mają oni wówczas tendencję to wykazywania zachowań ryzykownych, co wskazuje na niską samokontrolę. To typ, który nie potrafi odmówić w sytuacji, gdy ktoś go do czegoś namawia. Co więcej, Wyskokowi sięgają po alkohol, ponieważ liczą, że pozwoli im się wyluzować i nawiązać bliższe relacje z innymi.

  Najmniejszą grupę badanych stanowią Zatopieni, do której zaklasyfikowano 12 proc. respondentów. Charakteryzuje ją najbardziej ryzykowny sposób spożywania alkoholu. Osobom znajdującym się w tej grupie często przydarzają się zaniedbania wynikające z nadużywania alkoholu. Zatopieni odznaczają się brakiem poczucia wpływu na własny los, a alkohol stanowi dla nich sposób na zabicie nudy i odpędzenie frustracji. Czy jest sposób, żeby do nich dotrzeć i wpłynąć na ich postawę?

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo